Deneysel karın içi yapışıklıklarının önlenmesinde doku plazminojen aktivatörü, fasfotidilkolin ve sodyum hyalurinat-karboksimetil selüllozun etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 132515
  2. Yazar: OKTAY İRKÖRÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER FERAHKÖŞE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
51 ÖZET Peritoneal adezyonlar intraabdominal organları birbirine yada karın duvarına bağlayan fîbröz bandlardır. Enfeksiyon yada cerrahiyi takiben iyileşmenin major komplikasyonlandır ve intestinal obstrüksiyon, infertilite ve kronik pelvik ağn gibi durumlara yol açarlar. Dahası dens adezyon varlığı reoperasyonlan teknik olarak daha zor hale getirebilir. Bu çalışmanın amacı bir rat modelinde adezyondan korunmada tek tek fosfotidilkolin (PC), Seprafilm II, ve doku plazminojen aktivatörünün (t-PA) ve kombine edilmiş t-PA ve PC'nin etkilerini araştırmaktır. Bu çalışma Gazi Üniverisitesi Tıp Fakültesi Etik Krulu'nun onayı alındıktan sonra yapılmıştır. Toplam 50 adet Wistar erkek rat beş gruba bölündü ve median laparatomi yapılıp, standardize edilmiş visceral peritonun abrazyonu gerçekleştirildi. Grup l'de (kontrol grubu) 2 mi %0.9 NaCl, grup 2'de 1.5 cm2 Seprafilm® II parçası, grup 3 'de 20 mg/rat PC, grup 4'de 0.001 mg/rat t-PA ve grup 5'de 0.001 mg/rat t-PA ve 20mg/rat PC kombinasyonu intraperitoneal olarak cerrahi işlemin sonunda uygulandı. 7 gün sonra adezy onların derecelendirilmesi ve histolojik incelenmesi için relaparatomi yapıldı. Adezyonlar Mazuji sınıflamasına göre 0 ila 4 arasında derecelendirildi. Histolojik inceleme için immuhistokimyasal boyama yapıldı.
Özet (Çeviri)
53 YABANCI DİLDE ÖZET Peritoneal adhesions are fibrous bands of tissue which join intraabdominal organs to each other or to the abdominal wall. They are a major complication of healing following surgery or infection and can lead to conditions such as intestinal obstruction, infertility, and chronic pelvic pain. Furthermore, the presence of dense adhesions makes reoperation tecnically more difficult. The aim of this study was to compare the effects of Phosphatidylcholine (PC), Seprafilm® II, and tissue plasminogen activator (t-PA), in single or PC and t-PA in combined use for preventing adhesion formation in a rat model. This study was conducted after aproval of the Ethics Committee of Gazi University School of Medicine. A total of 50 Wistar male rats divided in five groups and underwent median laparatomy and standardized abrasion of the visceral peritoneum. In group 1( control group), 2 ml/rat of 0.9% NaCl; in group 2, 1.5 cm2 piece of Seprafilm® II; in group 3, 20mg/rat of phosphatidylcholine; In group 4, 0.001mg/rat tPA and in group 5, 0.001mg/rat tPA and 20mg/rat phosphatidylcholine combination applied intraperitonealy at the end of surgery. 7 days after surgery, relaparatomy performed for adhesion grading and histologic examination. Adhesions were graded as 0-4 according to Mazuji classification. Immunohistochemistry staining was performed for histologic examination.