Akut iskemi öncesi statin uygulamasının alt ekstremite iskemik hasarına etkisi
The effects of statin pretreatment on limb ischemia
  1. Tez No: 132534
  2. Yazar: SALİH ERPULAT ÖZİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER ALAÇAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Diyabette vasküler komplikasyonlar hem oldukça sık hem de mortalitenin en önemli nedenleri arasındadır. Lipid düşürücü etkilerinden ötürü tedavide kullanılmakta olan statinlerin bu etkilerine ek olarak anti-oksidan. anti-trombotik. fıbrinolitik, anjiogenetik. nitrik oksit yapımını arttırıcı, endotel-lökosit ilişkisini bloke edici özellikleri nedeni ile periferik iskemiyi hafifletebilecekleri bu çalışmada hipotez edilmiştir. 200-250 g ağırlığındaki 100 adet erkek Sprague Dawley erkek sıçan randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci grup streptozotosin enjeksiyonuyla (45mg/kg) diyabetik hale getirildi. İkinci grup kontrol grubu olarak izlendi. 8 hafta sonra diyabetik ve kontrol sıçanların rastgele seçilen yarısına lmg/kg dozunda intraperitoneal simvastatin tedavisi başlandı. 6 haftalık statin tedavisinin ardından sıçanlar iskemi-reperfüzyon deneyi için 4 gruba ayrıldı. Bütün gruplara anestezi altında 4 saat turnike iskemisi ve ardından 24 saat reperfüzyon uygulandı. Renal venden alınan kanda biyokimyasal testler, kas dokusunda myeloperoksidaz aktivitesi, malondialdehit, glutatyon, ödem ve iskeminin şiddeti araştırıldı. Simvastatin ile 6 haftalık tedavi sonrasında alt ekstremite iskemisi belirgin oranda azaltılabilmiştir. Diyabetin olmadığı kontrol grubunda ise simvastatinin etkileri daha hafif olmuştur. Statin tedavisinin hem diabet hem de kontrol gruplarında iskemi reperfüzyon ile artan CPK düzeyini belirgin azalttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular disease is the major cause of morbidity and mortality' in patients with diabetes mellitus. Cholesterol lowering statins have effects on slowing down atherosclerosis and reducing the incidence of cardiovascular events and stroke. In this study we aimed to investigate the effects of statins on limb ischemia in diabetic and non-diabetic animals. Male Sprague Dawley rats weighing 200-250 g were randomized into two groups. First group became diabetic via intravenous streptozotosin injection (45mg/kg). Second group was the control group. After 8 weeks, these two groups were further randomized to either receive 1 mg/kg simvastatin or saline for six weeks. Then rats were subjected to 4 hours of hind limb ischemia and 24 hours of reperfusion using Tourni-Cot method. Muscle tissue assays were performed for myeloperoxidase assay, MDA, GSH, tissue wet / dry weight and NBT staining for muscle necrosis. Simvastatin therapy for 6 weeks has lowered the hind limb ischemia. In non-diabetic control group simvastatin has milder effects. Statin therapy has significantly reduced CPK level. In control group statin therapy reduced oedema, MPO activity and increased GSH. In diabetic group statin therapy reduced the necrotic area of gastrokinemius muscle, MPO activity and increased GSH. Simvastatin therapy for 6 weeks has lowered the hind limb ischemia especially in diabetic animals. Further clinical trials are needed to eluciate the effects of statins in acute limb ischemia.