Kontrolsüz hemorajik şok modelinde pnömoperitonyum'un hemodinamik, solunumsal ve renal etkileri
  1. Tez No: 132547
  2. Yazar: FERİDUN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE KESİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Amaç: Laparaskopik cerrahi uygulamalar, cerrahinin her sahasında olduğu gibi travma hastalarında da tanısal ve tedavi amaçlı uygulanmaya başlanmıştır. Ancak bu konudaki çalışmalar sınırlıdır. Intraabdominal kanama nedeni ile uygulanacak laparaskopik cerrahi esnasında pnömoperitonyumun olumlu veya olumsuz etkileri bilinmemektedir. Bu amaçla sıçanlarda oluşturulan deneysel hemorajik şok modelinde pnömoperitonyumun; solunumsal, hemodinamik ve renal etkileri araştırılmıştır. Materyal ve metot: Bu çalışmada genel anastezi altında 80 adet Wistar cinsi erkek (294,56±31,24) sıçan kullanıldı. Deney öncesi hazırlık ve monitörizasy ondan sonra sıçanlar 8 gruba ayrıldı. Grup l'de dalak travması ve pnömoperitonyum oluşturulmadı. Grup 2'de sadece dalakta grade 41aserasyon oluşturuldu. Grup 3, Grup 4, Grup 5' de dalakta grade IV laserasyon oluşturulmadan farklı basınçlarda pnömoperitonyum oluşturuldu. Grup 6, Grup 7, Grup 8 'de dalakta grade IV laserasyon oluşturularak farklı basınçlarda pnömoperitonyum oluşturuldu. Deney süresince 10 dakikalık intervallerle sıçanların; ortalama arteryel basınç değerleri, solunum ve nabız sayıları takip edilerek sıçanların vücut ısıları 37 °C'de tutuldu. Deneyin başlangıcında hemoglobin, hematokrit, arteryel kan gazı, biyokimyasal analizler için kan alındı. 15. dakikada hematokrit, 50.dakikada hematokrit, arteryel kan gazı ve deneyin sonunda hemoglobin, hematokrit, arteryel kan gazı analizleri için kan alındı. Deneyin bitiminden sonra sıçanların 24 saatlik idrarları toplandı ve biyokimyasal analiz için kan alındı. Kayıt edilen tüm değerlerin varyans analizi yapılarak bu analizi takiben Tukey HSD testi ile istatistiksel analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background: Laparoscopik surgical interventions are being used in trauma patients for diagnostic and therapeutical purposes as in the other fields of surgery. But there are limited studies in this subject. The positive and negative effects of pneumoperitoneum during the laparoscopik surgery is still not known. The hemodynamic, reespiratory and renal effects of pneumoperitoneum in the experimenyal hemorrhagic model is investigated in rats. Material and metot: In this study 80 Wistar male rats (294,56±31,24) are used under general anaesthesia. These rats were divided into 8 groups after pre-experimental study and monitorization. In Group 1 no splenic trauma and pneumoperitoneum was present. In Group 2 There was only grade 4 splenic laceration. In Group 3, Group 4, Group 5 there were no splenic laceration but pneumoperitoneum in different pressures. In Group 6, Group 7, Group 8 there were both grade 4 splenic laceration and pneumoperitoneum. During the experiment with 10 minutes intervals the mean arterial pressure were monitored and body temperatures were at 37 °C. In the beginning of the experiment for the haemoglobin, hematocrit, arterial blood gases and biochemical analyses blood was obtained. After the experiment 24 hours urine output were collected and blood was obtained for biochemical analysis. Variant analysis of the recorded data was performed and after this analysis Tuke HSD test was statistically performed.