Vücu/kitle indeksi kırkın üzerinde olan hastalarda pnömoperitonun böbrek fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of pneumoperitoneum on renal functions in patients with body/mass index over forty
- Tez No: 132551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FERAHMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışma ile, vücut / kitle indeksi (VKİ) 40 kg/m2' nin üzerinde olan hastalarda pnömoperitonun böbrek fonksiyonları üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: VKİ' leri 40 kg/m2 olan toplam 40 hasta çalışmaya alındı. Hastalar laparoskopik ve açık batın operasyonları uygulanacak 20' şer kişilik iki gruba ayrıldı. Her hastanın operasyon öncesi ve sonrasında (24. saatte) serum Na+, K+, üre, kreatinin değerleri ile kreatinin klirensleri çalışıldı. Hastalarda ayrıca preoperatif ve peroperatif mesane içi basınç değerleri Foley sonda üzerinden ölçülerek kaydedilirken, her hastanın peroperatif saatlik idrar çıkışları da ölçülerek kaydedildi. Gruplar arasında demografik özellikler, VKİ' leri ve intraoperatif olarak uygulanan İV sıvı miktarları yönünden anlamlı bir fark olmamasına dikkat edildi. Elde edilen sonuçlar, gruplar arasında unpaired, grup içinde ise paired student's t testi ile istatistiksel olarak karşılaştrıldı. P0.05). Mesane içi basınç değerlerinde ise, laparoskopik grupta peroperatif değerlerin, preoperatif değerlere ve açık grup değerlerine oranla, anlamlı yüksek olduğu belirlendi. Aynı şekilde, laparoskopik grupta, peroperatif saatlik idrar çıkış miktarları, açık gruba oranla anlamlı derecede düşük tespit edildi. Sonuç: Morbid obezlerde, 12 mmHg intrabdominal basınçta uygulanan laparaskopik batın operasyonları, intraoperatif idrar atım miktarını düşürmektedir. Ancak böbrek fonsiyonları üzerinde anlamlı bir fark yaratacak değişiklik oluşturmamaktadır. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: The objective of this study was to evaluate the effects of CO2 pneumoperitoneum on renal function in patients with body / mass index (BMI) over 40 kg/m2. Material and Methods: 40 patients with BMI over 40 kg/m2 were randomly assigned to laparoscopic (n = 20) and open (n = 20) abdominal operation groups. Before and after (at 24. hours) the operation, the serum levels of Na+, K+, BUN, creatinine and preoperative / postoperative creatinine clearances were measured in each patient. The pressure within the bladder of each patient was also noted before and during the operation by using a Foley catheter and intraoperative urinary outputs were measured in each patient. The groups were similar in age, gender, BMI and the amount of intraoperative fluid administered. The results were statistically evaluated by using unpaired (between the groups) and paired (within the groups) student's t-test. It was accepted as statistically important if p0.05).