Pnömoperitonyum sırasında oluşan hiperkarbi ve asidozun kolon anastomozuna etkisi
The effect of hyperkarbi and acidosis due to pneumoperitoneu on clonic anastomoses healing
- Tez No: 132552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAMZAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET: Amaç: Bu çalışmada pnömoperitonyum sırasında oluşan farklı derecedeki asidoz ve hiperkarbinin deneysel kolon anastomozuna olan etkisi araştırılmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmada ağırlıkları 350-400 gr. arasında değişen her biri 10 adet Ginea pig cinsi kobaydan oluşan 5 adet grup oluşturuldu. Grup I: Kontrol grubu (laparotomi + colon anastomozu), Grup II: 12 mmHg basınçta 30 dk. CO2 pnömoperitonyum, Grup III: 12 mmHg basınçta 60 dk. C02 pnömoperitonyum, Grup IV: Subkutan amfizem + 12 mmHg basınçta 30 dk. CO2 pnömoperitonyum, Grup V: 12 mmHg basınçta 30 dk. helyum pnömoperitonyum olarak tertip edildi. II, III ve IV. Gruplardaki kobaylara göbek altından girilen kanül, veress iğnesi şeklinde kullanılarak insuflatör cihazı ile belirtilen basınçta ve sürede CO2, V. Gruptaki kobaylara ise helyum pnömoperitonyumu oluşturuldu. IV. Gruptaki kobaylara işlemden 30 dakika önce subkutan 15 cc CO2 verildi. Belirtilen sürelerde pnömoperitonyum oluşturulduktan sonra II, III, IV ve V. Gruplardaki kobayların femoral arterinden arter kan gazı bakmak için kan alındı. Daha sonra II, III, IV ve V. Gruplardaki tüm kobaylarda göbek altı median insizyonla batma girildi. İnen kolona tam kat keşi ve anastomoz yapıldı. Tüm kobaylar postoperatif 4. günde sakrifiye edilerek anastomoz patlama basıncı seviyesi ölçüldü. Sonuçlar: Kontrol grubu hariç diğer tüm gruplarda hiperkarbi, hipoksi ve asidoz oluştu. Gelişen hiperkarbi, hipoksi ve asidozun derecesi pnömoperitonyumun süresi ve absorbe olan CO2 miktarı ile doğru orantılı bulundu. En fazla hiperkarbi, hipoksi ve asidoz subkutan amfizem ve 12 mmHg basınçta 30 dk. CO2 pnömoperitonyumu oluşturduğumuz grupta (Grup IV) geliştiği saptandı. Hiperkarbi, hipoksi ve asidozun en fazla olduğu grubun (Grup IV) anastomoz patlama basıncı, kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu. 29Tartışma: Anastomoz iyileşmesi belirli seviyedeki asidoz, hiperkarbi ve hipoksiden etkilenmemekte fakat asidoz, hiperkarbi ve hipoksinin daha belirgin olduğu ve daha uzun sürdüğü subkutan amfizem varlığı gibi durumlarda anastomoz iyileşmesi olumsuz etkilenmektedir. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Background: In this study, the effect of hypercarbia and asidosis due to pneumoperitoneum on healing of colonic anastomoses is evaluated. Material and Method: 50 Ginea pigs weighting 350-400 gr, were divide into five groups, each having 10 Ginea pigs. Grup I: Control group (laparotomy + colonic anastomosis), Grup II: 12 mmHg CO2 pneumoperitonium for 30 min., Grup III: 12 mmHg CO2 pneumoperitonium for 60 min., Grup IV: Subcutaneous emphysema +12 mmHg CO2 pneumoperitonium for 30 min., Grup V: 12 mmHg helium pneumoperitonium for 30 min. CO2 pneumoperitonium in the Groups II, III and IV, helium pneumoperitonium in the Grup V were induced as described above. 15 cc CO2 was injected subcutaneously to create subcutaneous emphysema in Group V. After the pneumoperitonium induced as described above, arterial blood samples were withdrawned from femoral arteria for analysing arterial blood gases from all the pneumoperitonium groups. Midline laparotomi and a left colonic anastomosis was performed to all animals. All animals were sacrified at the postoperative 4th day and anastomosis bursting pressures were measured. Results: Hypercarbia, hypoxia and asidosis is developed in all the groups else control group. The degree of hypercarbia, hypoxia and asidosis had correlation with the lenght of pneumoperitonium and volume of CO2 absorbed. The highest level of hypercarbia, hypoxia and asidosis were developed in Group IV. Significantly impaired anastomotic healing was occurred in Group IV when compared with control group. Conclusion: Anastomotic healing is not impaired until a critical level of hypercarbia, hypoxia and asidosis but conditions such as subcutaneous emphysema which caused more hypercarbia, hypoxia and asidosis impaired anastomotic healing. 31