İmplantasyonda adezyon moleküllerinin rolü
The role of adhesion molecules in implantation
  1. Tez No: 132566
  2. Yazar: SEREN GÜLŞEN GİRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KEMAL ÖZBİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
İmplantasyon, iki farklı organizma olan embriyo ve anne endometriyumu arasında gerçekleşen ve birbirini takip eden üç fazdan oluşan (uterusa geçiş, adezyon ve invazyon) biyolojik bir olaydır. Embriyo ve endometriyum arasındaki bu karşılıklı ilk sosyal ve fiziksel etkileşim, üreme tıbbının hala çözemediği bir paradokstur. İmplantasyonun en çok merak uyandıran yönü ise, ilk bakışta sadece iki organizmanın teması gibi düşünülse de, bugün bile hala hepsi çok net ortaya çıkarılamamış yüzlerce molekül ve mekanizmanın kontrolü altında oluştuğu gerçeğidir. Adezyon molekülleri bu konunun en ilgi çekici ve karmaşık yönünü temsil etmektedir. Bu çalışmanın amacı sıçan endometriyumlarında, reseptif ve implantasyon aşamasında rol alan adezyon moleküllerini ve implantasyona etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla çalışma grubu olarak belirlenen (n=20) dişi sıçanlar gebeliklerinin 5., 6. ve 7. günlerinde sakrifiye edilmek üzere deneye alındı. Histolojik çalışmalar sonucu desidual reaksiyona ilk olarak gebeliğin 5. gününde rastlandı. Reseptif dönem olarak kabul edilen 6. gündeki, genişlemiş desidual reaksiyon alanlarında TGF-a, laminin, kollajen IV, fıbronektin, integrin oc3, av, pi yoğun olarak gözlendi. İmplantasyon dönemi olarak kabul edilen gebeliğin 7. gününde, endometriyum epitelinde ve trofoblast hücrelerinde laminin, oc3, pl, TGF-a, İL- İp ve TNF-a immünoreaktivitelerinin oldukça arttığı görüldü. Anti-adeziv molekül olan MUCl'in ise gebe olmayan normal uterus epitelinde çok yoğun bir reaksiyon gösterirken, gebeliğin 6. gününde azalarak 7. günde ise tamamen ortadan kaybolduğu tespit edildi. Sonuç olarak, gebeliğin 5. gününde desidualizasyonun henüz başlamış olduğu ve 6. günde bu alanda yoğun olarak gözlenen laminin, kollajen IV ve fibronektinin desidual hücrelerin proliferasyonunda önemli rol oynadığı kanısına varıldı. Normal uterusta kuvvetli eksprese edilen MUC1 molekülünün ise, 6. günde azalarak embriyonun tutunmasını sağlayan adezyon moleküllerinin açığa çıkmasını sağladığı ve bu açığa çıkan moleküllerden laminin, kollajen IV, fıbronektin, integrin a3, av ve Pl'in adezyon fazında önemli rol oynadığı, TGF-a, kollajen IV, IL-ip ve TNF-a' nm ise invazyon fazında fonksiyon gösterdiği ortaya çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
Implantation is a biologic phenomena which requires a communication between two different organisms and consists of three consecutive phases: apposition, adhesion and invasion. This first social and physical interaction between the embryo and the endometrium is a paradox that the reproductive medicine has not yet been resolved. The most curious aspect of implantation is that at first sight, it occurs under the control of hundreds of molecules and mechanisms which have not been clearly described. Adhesion molecules represent the most interesting and most complicated aspects of this matter. The aim of this study is investigate the effects of adhesion molecules which play a role during the endometrial receptivity and implantation stages in rat endometrium. With this purpose, female rats (n=20) at the fifth, sixth, and seventh gestational days were sacrificed (experimental gorup) to study the period of implantation. Histological studies revealed that the first decidual reaction was observed on the fifth pregnancy day. TGF-oc, laminin, collagen IV, fibronectin, integrin oc3, ocv, pi were stained strongly during the sixth day of pregnancy that was considered to be the receptive period in the enlarged desidual reaction regions. During the seventh day that was considered to be the implantation period, increased immunoreactivities of laminin, oc3, pi, TGF-oc, IL-ip and TNF-oc in the epithelium of endometrium and trophoblast cells were observed. While immunoreactivity of MUC-1, an anti-adhesive molecule, was observed strongly in the normal uterus epithelium, it was decreased on the sixth day, and disappeared on the seventh day. In conclusion, the decidualization process just begins on the fifth day of gestation and laminin, collagen IV and fibronectin that has observed to be intensively expressed in this region on the sixth day may play a major role in the proliferation of decidual cells. MUC1 molecule which is strongly expressed in the non-pregnant uterus has decreased on the sixth day and allowed the release of the adhesion molecules enabling the attachment of the embryo. While adhesion molecules of laminin collagen IV, fibronectin, integrin oc3, ocv and pi play an important role in the adhesion phase, TGF- oc, collagen IV, IL-ip and TNF-oc display function in the invasion phase.