Kliniğimizde göz içi lens implantasyon cerrahisi erken ve geç sonuçları
- Tez No: 8990
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
-75- VI-ÖZET Bu çalışmada 6az1 Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalında Nisan 1986-Aralık 1989 döneminde 6İL Implantasyon cer rahisi uygulanmış 205 hastanın 238 gözü irdelenmiştir. Ameliyat öncesi risk faktörleri değeriendirilmiş,oldukça hetero jen olan bu çalışmada riskli gurubu oluşturan 84 hastanın (% 35.3) ame liyat sonrası görme derecelerini ne ölçüde değiştirdiği tartışılmıştır. Temel olarak olgulara per-ent-krio, sekonder Implantasyon, len sektomi ve/veya vitrektomi, standart EKKE ve interkapsüler cerrahi teknikler uygulanmış 67 olguya ÖK-GİL takılırken 171 olguya AK-GİL tm- plantasyonu uygulanmıştır. Ortalama 19.6 aylık uzun dönem kontrollerinde 154 olgu (% 70) 0.5 ve üzerinde görme derecesine ulaşırken % 39.8 olgu tam görmüştür. 60 gözde görme iyileşirken 6 gözde aynı kalmış, hiçbir gözde kötüleşmemiştir. Ameliyat sırasında ve erken-geç dönemde ortaya çıkan komplikas yonlar literatürle karşılaştırarak tartışı İtmiş, bugün için en iyi cerrahi teknik ve ideal lensin ne olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
-76- VII-SUMMARY 238 eyes of 205 patients have been studied in whom Intraocular lenses (lOLs) have been implanted between April 1986-December 1989 in Ophthalmology Department of Gazi University, School of Medicine. Preexisting cumulative pathological conditions of 84 patients (% 35.3) were evaluated which influenced the complication rate and visual results of this heterogenous study. Basically five types of surgery were performed on the patients. 113 patients were operated on with standart Extracapsuler Cataract Ex traction, while 63 patients underwent intercapsular cataract extrac tion, and 22 patients had had lensectomy and/or vitrectomy. Per-ent- kryo were performed on 28 patients, and 12 aphakic patients got lOLs as secondary Implantation. Totally 171 posterior chamber lOLs, and 67 an terior chamber lOLs were implanted. On the long term follow up of average 19.6 months, 154 patients {% 70) have had 6/12 or better visual acuity, while 86 patients (% 39.8) had full corrected visual acuity with or without additional correction, 60 patients showed improved vision, 6 patients did not improve but none were rendered worse. Complications during the operation, on the early follow up and the late follow up were all discussed, and compared with the literature, the different styles of lenses were Implanted in this study allowed us a comparison of the relationship between the type of lens fixation, and the complications observed, and on behalf of our results we try to reach to today's ideal IOL configuration.