Cumhuriet Dönemi Türk resim sanatında toplumsal gerçekçilik
Social realizm at the of Turkish painting in the Republican Era
  1. Tez No: 132620
  2. Yazar: OKŞAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM DİNÇELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
11 Tezin Adı : Cumhuriyet Dönemi Türk Resim Sanatında Toplumsal Gerçekçilik Hazırlayan : Okşan Yılmaz ÖZET Bu araştırmada, günümüz Türk resmini yönlendiren belli başlı eğilimler arasında yer alan, Toplumsal Gerçekçi anlayışı benimseyen sanatçılar ve yapıtları incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, uzun dönem Batı etkisinde kalan Türk resminin içerisindeki yöreselleşme ve özgünleşme çabalan, gelişen ve değişen resim sanatımız ve devlet politikalarının bu anlayış üzerindeki etkileri de araştırma konusu içinde yer almıştır. Araştırma literatür tarama modelindedir. Ayrıca, araştırma konusu içinde yer alan ressamlara ait röprodüksiyon ( tıpkı basım ) örneklerine de gerektiği ölçüde yer verilmiştir. Toplumsal gerçekçiliğin resim sanatımıza girişinin, ulusal bir kimlik kazandırma ve böylece Batı kopyacılığından kurtulma çabalan sonucu ortaya çıktığı saptanmıştır. Bu çabaların içinde, sanatçıların bağlı olduğu grup etkinliklerinde herhangi bir üslup birliği sağladıkları söylenemez. Daha çok batıdan alınan teknik ve ekolleri, yöresel konulan kullanarak ele aldıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill Subject of the thesis : Social Realism at the Art of Turkish Painting in the Republican Era Prepared by : Okşan Yılmaz ABSTRACT In this research, the artists and their products that are influenced by the eminent tendency of Social Realism, directing the present Turkish Painting, is being analysed. Besides, effords to authenticate and to localise the Turkish Painting which has been under the western influence for a long time, our improved and changed art of painting and the influence of the state politics are also considered in this research. The research is a pattern of a literature scan. Sufficient samples of artists' reproductions also take place in here. It has been established that the entrance of the social realism into our painting is due to the struggle to gain the national identity and therefore managing to escape from copying the west.Among these efforts, one can not say that these artists are in harmony in their own group activities. Moreover, they seemed to have taken up the Western technics and methods by using the local issues.