Bontem Romberg flüt konçertosunun form, analizi ve icra yönünden incelenmesi
Examinatinon of Bontem Romberg concerto for flute in the aspects of from, analysis and performance
  1. Tez No: 132621
  2. Yazar: MUSTAFA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKPEROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada öncelikli olarak konçerto formu, Bernard Romberg'in Si minör Flüt Konçertosunun müzikal analizi yapılmış, konçerto icra edilirken çalışılması gereken egzersizler, uygulanacak teknikler ve bilinmesi gereken konular açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. İcra edilen eserin, formunun icracı tarafından bilinmesi önemli nokta olduğundan, konçerto formu açıklanmaya çalışılmıştır. Sanatçının hayatı hakkında genel bir bilgi sunulmaya çalışılmış, getirdiği yeniliklere değinilmiştir. Daha sonra profesyonel Flüt icracılığı ile ilgili çeşitli kaynaklardan, metotlardan ve değerli öğretim elemanlarının tecrübelerinden elde edilen önemli bilgiler sunulmuş ve bu bilgiler ışığında“Bernard Romberg' in Si Minör Flüt Konçertosu nasıl icra edileceği”anlatılmaya çalışılmıştır. Romberg' in Flüt Konçertosunda çalınması zor pasajlar ve bunların çalınabilmesi için gerekli görülen çeşitli metotlardan örnek egzersizler verilmiş ve çalışma tamamlanmıştır. Flüt Emboşür Konçerto
Özet (Çeviri)
lit ABSTRACT In this study firstly a general knowledge is presented about classical period and then Bernard Romberg' s life, his art, works and connections with the other Classic and Romantic Period fflusicans is stated. The performer has to know what he'll play that's why to know what form is performed pieces. And it's presented that how flute play and research about that This researh tries to“how playing Romberg's B minor Flute Concerto.”Finally, passages in Romberg's B minor Flute Concerto which are hard to play and exercises from the Flute Methods that must be played and studied to perform thattiard passages are presented and study is completed. Flute Embouchure Concerto