Para politikası araçlarında son gelişmeler enflasyon hedeflemesi ve Türkiye
Recent developments of monetary poicy toolls inflation targeting and Turkey
- Tez No: 132649
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET PARA POLİTİKASI ARAÇLARINDA SON GELİŞMELER ENFLASYON HEDEFLEMESİ VE TÜRKİYE 20. yüzyılın sonuna yaklaşılmasıyla beraber, para politikası yürütülmesinde hangi stratejinin izlenmesi konusu merkez bankalarının yüz yüze kaldığı anahtar sorun olmuştur. Farklı nominal çapaların kullanılmasından sonra, kamuoyuna orta vadeli sayısal enflasyon hedeflerinin açıklandığı ve bu hedeflere ulaşmak için taahhütte bulunulduğu enflasyon hedefleme parasal stratejisinin son zamanlarda popülaritesi artmıştır. Bu yaklaşım gelişmiş ülkelerde adapte olunduktan sonra, para politikasının yürütülmesinde başarılı nominal çapa sağladığı izlenmektedir. Bu çalışma beş farklı para politikası rejiminin (Döviz kuru hedefleme, parasal hedefleme, örtülü nominal çapa hedefleme,nominal GSYİH hedefleme, enflasyon hedefleme) uluslararası deneyimlerini değerlendirmiştir. Aynı zamanda bu çalışmada bir takım para politikası uygulama sorunlarının mevcut olduğu Türkiye'de enflasyon hedeflemesinin bir model olup olamayacağı tartışılmaktadır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RECENT DEVELOPMENTS OF MONETARY POLICY TOOLS INFLATION TARGETING AND TURKEY The key issue facing central banks as we approach the end of the twentieth century is what strategy to pursue in cunduct of monetary policy. After using different nominal anchors, one choice of monetary strategy that has became increasingly popular in recent years is inflation targeting which involves the public announcment of medium - term numerical targets for inflation with a commitment by the monetary authorities to achive these targets. This appoach appears to have provided a succesfull nominal anchor for cunducting monetary policy in industrial countries that have adopted it so far. This study examines the international experience with five basic types of monetary policy regimes. (Exchange-rate targetin, Monetary Targeting, Monetary Policy with Implict but not Explict Nominal Anchor, Nominal GDP Targeting). This study also includes a discussion of Whether inflation targeting can be model for Turkey While there are some monetary policy difficulties. IV