Türkiye'de uygulanan para politikasının sermaye piyasası karlılığına etkisi
- Tez No: 262630
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİDE AYYILDIZ ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Para ve para benzerleri (altın, gümüş vb.) yüzyıllar boyunca bir değişim aracı olarak kullanılmış ve bu süreç içerisinde evrimleşerek yeni özellikler kazanmıştır. İktisat tarihinde paranın fonksiyonları için çeşitli tanımlamalar yapılmışsa da; ortak görüş paranın bir değişim aracı olarak ekonomide uzmanlaşmanın sağlanması ve ekonominin gelişmesine önemli katkılar sağladığıdır. Keynesyen düşüncenin etkisinin azaldığı 1970'lerden sonra; paranın para politikası aracı olma fonksiyonun olduğu genel kabul görmüştür. Para politikası uygulamaları; merkez bankalarının konumlarına göre ülkeden ülkeye farklılıklar göstermesine rağmen, fiyat istikrarı nihai hedef olarak kritik önemini korumuştur. 1990'larda, parasal hedefleme ve döviz kuru hedeflemelerinin enflasyonu önlemede başarısız olması nedeniyle yeni bir strateji olarak enflasyon hedeflemesi uygulamasına geçilmiştir.Finansal sistemde, fon arz ve talep dengesinin kurulmasıyla ekonomik birimler arasında fon akışının sağlanmasında para ve sermaye piyasalarının etkinliği oldukça önemlidir. Gelişmiş para ve sermaye piyasalarına sahip ülkeler, derinleşmiş finansal piyasalara ve sağlam bir ekonomiye sahiptirler. Dünyada başlayan liberalleşme hareketleri sonucunda, sermaye hareketliliğinin serbestleşmesi, finansal piyasalar üzerindeki baskıların kaldırılması finansal piyasaların sağlıklı islemesini ve fonların verimli şekilde değerlendirmesini sağlamaktadır. Finansal piyasalar da başlayan gelişme süreci, 1980'li yıllarda hız kazanarak devam etmiş, halen de devam etmektedir. Yaşanan bu gelişmelerin, bundan sonra da süreceği açıkça görülen bir gerçektir.Bu çalışmanın temel amacı 1990 yılından sonra Türkiye'de finansal piyasalarda yaşanan gelişmelerin irdelenerek; Merkez Bankası tarafından uygulanan para politikalarının, para piyasası araçları ve sermeye piyasası araçlarının karlılığına olan etkisinin analiz edilmesidir. Bu amaçla para piyasası ve sermaye piyasası araçları hakkında kısaca bilgiler verilmiş; son bölümde de para politikasının bu araçların karlılığına olan etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the decades, money and near monies are used as unit of Exchange and along this time they attain new features (by evolving). Although in economic history different definitions were made about the functions of money, general view is that as a unit of exchange money, general view is that as a unit of exchange money provides important contribution to the development of economy and specilization of economy. After 1970?s, when effects of Keynesian thought was deterierated, function of money as a monetary policy tool is generally accepted. Although, applications of monetary policy show the difference between countries depending on position of Central Banks, price stability retains its critical importance as on ultimate aim. In 1990?s, because unsuccesful, inflation targeting is applied as a new strategy.In financial system, with fund supply and demand equilibrium established Money and capital markets efficiency is so important for fund transfers between economic units. Countries having developed money and capital markets, also have the deep financial market and stable economy. As a result of liberalization thought in world, free movements of capital and abolishment of restrictions in financial markets provide good working of markets and efficient usage of fund. Development process starting in financial markets, accelarated in 1980?s and continue nowadays, these developments is cleary expected to continue in near future.Main aim of this study is to explain developments in Turkish financial markets after 1990?s, to analyse the effects of monetary policy applied by Central Bank an profitability of monetary and financial markets? tools. Brief information about monetary and capital market is given, then in the last part effects of monetary policy on profitability of these tools are studied.