Yedinci sınıf fen bilgisi kuvvet konusu ile ilgili yapısalcı öğretim tasarımının öğrencilerin başarıları, kavram yanılgıları, kavram kalıcılığı ve öğrenme sürecine bakış açıları üzerindeki etkisi
Effect of the application ot a constructivist learning environment on student achievement, prevention of misconceptions, knowledge recall and studens subjective learning experiences when applied to 7 th grade students the science topic of forces
  1. Tez No: 132655
  2. Yazar: MURAT DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı yapısalcı öğretim tasarımının, 7. sınıf fen bilgisi dersinde kuvvet konusunda öğrencilerin başarıları, kavram yanılgıları, sahip oldukları kavramların kalıcılığı ve öğrenme sürecine ilişkin görüşleri üzerindeki etkilerini belirlemektir. TED İstanbul Koleji Vakfı Özel İlköğretim Okulu 2002/2003 Eğitim ve Öğretim Yılı'nda öğrenim görmekte olan beş tane 7. sınıf arasından rasgele denk iki grup seçilerek deney ve kontrol grubu oluşturulmuştur. Gruplar sene başında okul idaresi tarafından heterojen bir şekilde oluşturulmaktadır. Bununla beraber araştırmadan önce öğrencilere normal olarak uygulanan fen bilgisi sınav ortalamalarının t-testi değerleri alınarak birbiri arasında en düşük t değeri olan sınıflar araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma kapsamına alman 20 öğrenci deney grubunu oluştururken, 22 öğrenci ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Gruplardan biri yapısalcı öğretim yöntemlerinin uygulandığı deney grubu ve diğerinin geleneksel öğretim yöntemlerinin uygulandığı kontrol grubu olması rasgele belirlenmiştir. Deney grubunda yapısalcı öğretim yöntemlerine uygun bir şekilde öğretim gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için Yapısalcı Sınıf Ortamı Ölçeği (Genenbaum, Naidu, Jegede, Austin, 2001) kullanılmıştır. Yaklaşık on bir ders süren uygulama süresince deney grubunda ön bilgi tespiti yapılmıştır. Bu ön bilgi tespitine göre soru-cevap, tartışma, grup çalışmaları, deneyler, çeşitli drama ve gösteri gibi etkinlikler yapılırken kontrol grubunda düz anlatım yolu kullanılmış ve öğrencilere konu ile ilgili deneyler yapılmıştır. Uygulamaya başlamadan önce öğrencilere ön test, uygulamadan sonra son test ve uygulamadan altı hafta sonra ise öğrencilere geciktirilmiş son test uygulanmıştır. Öğrencilere uygulanan testler araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve 169 lise birinci sınıf öğrencisi üzerinde yapılan pilot çalışma sonuçlarına göre testin güvenirliliği 0,68 ve ayırıcılık ortalaması ise 0,36 olarak hesaplanmıştır. Araştırma bulguları, bağımsız grupların ortalamaları arası t-testi, bağımsız grupların oranlan arasındaki t-testi, içerik çözümlemesi, frekans dağılımı ve ki-kare ile analiz edilerek istatistiksel sonuçlan çıkartılmıştır. mDeney ve kontrol grubu öğrencilerinin başarılarını karşılaştırmak amacıyla her iki gruba uygulanan ön test ve son test puan farkları alınarak bu farkın ortalamasının t-testi değerine bakılmıştır. Elde edilen istatistiksel sonuca göre yapısalcı öğretim tasarımının uygulandığı deney grubu öğrencileri ile geleneksel öğretim yönetimlerinin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin başarılan arasında manidar derecede bir fark olduğu bulunmuştur. Yapısalcı öğretim yöntemlerinin öğrencilerin kavram yanılgıları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla uygulanan kuvvet kavram testinde yer alan ve literatürde varlığı kanıtlanmış kavram yanılgıları ile ilgili on soru üzerinde analiz yapılmıştır İstatistiksel analiz olarak soruların ayrı ayrı her iki gruptaki oranlan arasında t-testi değerine bakılmıştır. Elde edilen bulgulara göre bazı kavram yanılgıla rı için gruplar arasında manidar derecede bir fark bulunurken bazıları için bulunmamıştır. Derste kazanılan bilgi ve becerilerin kalıcılığım ölçmek için her iki grubun geciktirilmiş son test puanlan ile son test puanlan arasındaki farklar alınarak bu farkın ortalamalarının t- testi değerlerine bakılmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonucuna göre yapısalcı grup öğrencileri, geleneksel grup öğrencilerinden daha az bilgi kaybetmişlerdir. Her iki grubun öğrenme sürecine ilişkin görüşlerine baktığımızda da her iki grubun öğrencileri arasında öğrenme sürecine ilişkin farklı görüşlerin olduğu göze çarpmaktadır. Yapısalcı sınıf öğrencileri öğrenmeyi daha zevkli ve eğlenceli olarak görürken geleneksel sınıf öğrencilerinin öğrenme sürecini sıkıcı buldukları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda yapısalcı öğretim tasarımın öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal gelişimleri üzerinde olumlu etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır. Yapısalcı öğretim tasannu ilkelerine uygun hazırlanan materyallerin öğretim ortamını zenginleştirmek amacıyla kullanılabilir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study looks at the effect of the application of a constructivist learning environment on student achievement, prevention of misconceptions, knowledge recall and students' subjective learning experiences when applied to 7th grade students studying the science topic of 'forces.' From all 7th grade classes at TED Istanbul Schools, two equivalent, heterogeneous classes were selected for the study. One acted as the experimental group and the other as the control group. They were selected based on their comparative scores on the standard written science exams and were randomly labeled 'control' and 'experimental.' The control group consisted of 22 students and the experimental group of 20. The experimental group was taught according to constructivist learning principles while the control group was taught with traditional methods. The research covered approximately 1 1 periods of 40 minutes each. Classroom Learning Environment Survey (Genenbaum, Naidu, Jegede, Austin, 2001) was used to assess whether constructivist methods had been applied to that lesson or not. Using a pre-test, students' previous knowledge was assessed. The pre-test was applied to 169 Lycee 1 students to test its validity / reliability. The results of this pilot study showed the validity of the questions to be 0.36 and the reliability to be 0.68. In the following lessons, the experimental group was taught the topic using questioning, debates, group work, laboratory activities, demonstrations and some dramas. The traditional group was taught the same content using traditional lecture methods and some of the same laboratory activities. Upon completion of the unit, a post-test was applied to assess student comprehension of the material. Approximately six weeks after the first post-test, a second post-test was given to assess students' retention of knowledge. All tests were statistically analyzed using t-test between independent groups, content analysis, the number of frequencies and chi-squares. The results of the analysis showed a substantial difference between the achievement of the experimental (constructivist) group and the control (traditional) group. The experimental group showed fewer misconceptions than the traditional group on some of the test questions. However, for some other items, the difference between the groups was not significantly different.The results of the second post-test also showed significant differences between retention of knowledge. The experimental group showed much lower rates of knowledge loss than the control group. Students in the experimental group also showed a higher level of interest and enjoyment in the learning process, while the control group indicated higher levels of boredom and disinterest in learning. These results seem to indicate that the constructivist learning environment has a positive effect on students' cognitive and affective development. Materials prepared according to the constructivist learning principles can create a richer, more rewarding environment for science education. VI