Makina ile sağım şartlarında, Jersey sığırlarında süt akış hızı ile süt verimi ve sağım süresi arasındaki ilişkiler
The Relationships between the rate of milk flow with milk yield and milking time for Jersey cows milked by machines
- Tez No: 13269
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZEL ŞEKERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ill - ÖZ Bu çalışmada, Karaköy Tarım işletmesi Müdürlügû ' nde yetiştirilen Jersey sığırlarının 371 muhtelif laktasyon sırasındaki 2396 verisinden yararlanılmıştır. 1. laktasyona ait 868 kontrol verisinden, buzağılama yası, buzağılama mevsimi ve kontrol sırası çevre faktörlerine göre standardize edilmiş ortalama sat akis hızı, sabah sağımı için 0.948 ±0.292 kg/dk, süt verimi ortalaması 4.68 ± 1.45 kg ve sağım süresi ortalama sı 5.52 ± 1.87 dk olarak belirlenmiştir. Aynı özellikler, akşam sağımında ise sırasıyla 0.822 ± 0.278 kg/dk, 3.54 ±1.17 kg ve 4.74 ± 1.64 dk olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- IV ABSTRACT THE RELATIONSHIPS BETWEEN THE RATE OF MILK FLOW WITH MILK YIELD AND MILKING TIME FOR JERSEY COWS MILKED BY MACHINES In this research, 2396 control data belonging to 371 various lactations of Jersey cows raised at Karakoy State Farm were used. Using 868 control data belonging to the first lactation, the mean of rate of milk flow adjusted according to environmental factors such as calving season, calving age and control order, average milk yield and average milking time were determined as 0.948 + 0.292 kg/min., 4.68 + 1.45 kg and 5.52 + 1.87 min., respectively, for AM milking. The same traits were determined as 0.822 + 0.278 kg/min., 3.54 +1.17 kg and 4.74 +_ 1.64 min., respectively, for PM milking.