Karayaka koyunlarının mevsim dışı kuzulatılması imkanları üzerinde bir araştırma
Investigation on the out-of-season lambing possibilities in Karayaka ewes
- Tez No: 13268
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. S. KUDRET SAYLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
6. ÖZET: Bu araştırma. 1 Ağustos 1988 -15 Kasım 1969 tarihleri arasında. O.M.Ü. Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği ağıllarında, Karayaka koyunlarının mevsim dışı kuzulatma im kanlarının araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kullanılan hayvan materyalini: 2 yaşlı 30 baş koyun oluşturmuştur. Bunların, İlkbahar kuzulamasından elde e- dilen 30 baş ve Sonbahar kuzulamasından elde edilen 22 baş kuzuları da kuzu özelliklerinin değerlendirilmesinde kullanılmış tır. ilkbahar kuzulaması için ilk koç katımı 1 Agustos-15 Ekim 1968 tarihleri arasında; Sonbahar kuzulaması için de, İlkbahar kuzulamasını takiben 1 Nisan -15 Haziran 1969 tarihleri arasın da yapılmıştır. Araştırmada, koyun verim özelliklerinden, gebelik oranı, kısırlık oranı, tekiz ve ikiz doğum oranı, koç altı koyun başına doğan kuzu sayısı hesaplanmıştır. Kuzu verim özelliklerinden; yaşama gücü, doğum ağırlığı, 30. ve 75. gündeki canlı ağırlıkları tespit edilmiştir. İlkbahar ve Sonbahar kuzulamasında ele alınan döl verim kriterlerine ait sonuçlar sırasıyla şu şekildedir? gebelik oranı % 66.7 ve % 56.7, kısırlık oranı % 13.3 ve % a3.3, tekiz doğum oranı % Ö4.6 ve % 70.6. ikiz doğum oranı % 15.4- ve %29.ı, koç altı koyun başına doğan kuzu sayısı 1.00 ve 0.73, doğuran koyun başına doğan kuzu sayısı ise 1.15 ve 1.29 olarak bulun muştur. ilkbaharda doğan kuzularda sütten kesime kadarki yaşama gücü % 93.3, doğum ağırlığı ortalaması; tekiz erkek ve dişilerde, 4.05 ± 0.05 kg ve 3.94- ± 0.13 kg, ikiz erkek ve dişiler-37 de 3.9ü ± 0.15 kg ve 3.18 ± 0.16 kg olarak bulunmuştur. Sonba har kuzulamasında elde edilen kuzuların sütten kesime kadarki yaşama gücü % 100, doğum ağır 1 ıgı ortalaması; tekiz erkek ve dişilerde 3.51 ± 0.30 kg ve 3.30 ± 0.37 kg, ikiz erkek ve dişi lerde 2.78 ± 0.16 kg ve 3.25 ± 0.38 kg'dır. 30. gündeki canlı ağırlıkları, tekiz erkek ve dişilerde sırasıyla. 12.85 ±1.82 kg ve 10.05 ± 0.83 kg, ikiz erkek ve dişilerde 9.15 ±1.20 kg ve 6.28 ± 1.62 kg olarak bulunmuştur. 75. gündeki canlı ağırlıkla rı sırasıyla, tekiz erkek ve dişilerde 20.25 ±3.03 kg ve 17.26 ± 3.08 kg, ikiz erkek ve dişilerde 17.50 ± 3.82 kg ve 12.12 ± 2.17 kg olarak bulunmuştur. 7. SUMMARY: This research was conducted at research and Application Farm of the Agricultural Faculty of ündokuz Mayıs University between August 1st of 1988 and November 15th of 1989 in order to determine the out-of -season lambing possibilities in Kara- yaka ewes. 30 of 2-years-old ewes were used as animal material. 30 lambs obtained in Spring and 22 lambs in Fall were evaluated in terms of lamb performance criteria. Ewes were mated for Sp ring lambing between August and for Fall lambing between April 1st and June 15th of 1989. Pregnancy and barrenness rate, single and twin lambing ra tes, number of lamb per mated ewe and per lambed ewe were used in ewes as production criteria. Livebility, live weight at birth, 30th and 75th days of age were utilized in lambs as the criteria. The pregnancy rates obtained from Spring and Fall lam- bings were 88.7 and 56.7 %, barrenness rates 13.3 and a3.3 % ;
Özet (Çeviri)
37 de 3.9ü ± 0.15 kg ve 3.18 ± 0.16 kg olarak bulunmuştur. Sonba har kuzulamasında elde edilen kuzuların sütten kesime kadarki yaşama gücü % 100, doğum ağır 1 ıgı ortalaması; tekiz erkek ve dişilerde 3.51 ± 0.30 kg ve 3.30 ± 0.37 kg, ikiz erkek ve dişi lerde 2.78 ± 0.16 kg ve 3.25 ± 0.38 kg'dır. 30. gündeki canlı ağırlıkları, tekiz erkek ve dişilerde sırasıyla. 12.85 ±1.82 kg ve 10.05 ± 0.83 kg, ikiz erkek ve dişilerde 9.15 ±1.20 kg ve 6.28 ± 1.62 kg olarak bulunmuştur. 75. gündeki canlı ağırlıkla rı sırasıyla, tekiz erkek ve dişilerde 20.25 ±3.03 kg ve 17.26 ± 3.08 kg, ikiz erkek ve dişilerde 17.50 ± 3.82 kg ve 12.12 ± 2.17 kg olarak bulunmuştur. 7. SUMMARY: This research was conducted at research and Application Farm of the Agricultural Faculty of ündokuz Mayıs University between August 1st of 1988 and November 15th of 1989 in order to determine the out-of -season lambing possibilities in Kara- yaka ewes. 30 of 2-years-old ewes were used as animal material. 30 lambs obtained in Spring and 22 lambs in Fall were evaluated in terms of lamb performance criteria. Ewes were mated for Sp ring lambing between August and for Fall lambing between April 1st and June 15th of 1989. Pregnancy and barrenness rate, single and twin lambing ra tes, number of lamb per mated ewe and per lambed ewe were used in ewes as production criteria. Livebility, live weight at birth, 30th and 75th days of age were utilized in lambs as the criteria. The pregnancy rates obtained from Spring and Fall lam- bings were 88.7 and 56.7 %, barrenness rates 13.3 and a3.3 % ;38 single rates 84.6 and 70.6 %; twin rates 15.4 and 29.4 %; num ber of lamb per mated ewe 1.00 and 0.73:number of lamb per lam bing ewe 1.15 and 1.29, respectively. The survival from birth to weaning were found to be 93.3 % at Spring lambing. Average of birth weights at the same lam bing were calculated as 4.05 ± 0.05 and 3.94 ± 0.13 kg for single born male and female lambs. Being them 3.90 ± 0.15 and 3.18 ± 0.16 kg for twins, respectively. The data for the same criteria obtained at Fall lambing. 3.51 ± 0.30 and 3.30 ± 0.37 kg for singles, and 2.76 ± 0.18 and 3.25 ±0.38 kg for twins, respectively. A 100 % of survival rate was calculated trom birth to weaning. Live weights at the 30th day of age were 12.85 ± 1.82 and 10.05 ± 0.S3 kg for single males and females: 9.15 ± 1.20 and 8.28 ± 1.82 kg for twins, respectively. Howe ver, the respective values at the 75th day were round to be 20.25 ±3.03 and 17.26 ± 3.08 kg, 17.50 ± 3.62 and 12.12 ± 2.17 kg.