Çin kaligrafisininin seramik yüzeylerde soyut dışavurumu
Abstract expressionism on ceramic surface of the Chinese calligraphy
  1. Tez No: 132703
  2. Yazar: ENVER GÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yazının serüveni 3300'ler de Mezopotamya'da, Sümerler tarafından, çivi yazısının bulunmasıyla başlar. Yazının bulunmasıyla birlikte yazının öğrenilmesi ve güzel yazı yazma gibi kavramlar da ortaya çıkmıştır. Sümerlerden itibaren başlayan güzel yazı yazma ve yazının dekoratif amaçlarla sanat haline dönüşmesine de kaligrafi denmiştir. Çin Kaligrafisinin bir sanat objesine dönüştürülmesi amacıyla, Sanat Eseri Çalışması kapsamında ele alınan Çin Yazısı, tarihsel süreç içerisinde resim yazıdan (Piktogram) soyutlanarak kelime yazısına dönüşmüştür. Soyutlanmış imgelere dönüşen Çin yazısı, batılı bir çok sanatçıyı etkilediği gibi Amerikalı sanatçı Pollock'u da etkilemiştir. Bu etkileşim, sonunda adına“Soyut Ifadecilik”denilen yeni bir üslubun doğmasını sağlamıştır. Bu çalışmada, estetik değerler göz önünde bulundurularak,“soyut dışavurum”kavramı ile“Çin Kaligrafisi”sentezlenerek, üç boyutlu ve yüzeysel seramik objeler tasarlanmıştır. Bu tasarımlarla Soyut dışavurum kavramı bağlamında Çin Kaligrafisinin iki ve üç boyutlu sanatsal seramik ürünlere dönüştürülebilirle olanakları ortaya konularak, bu alandaki çalışmalara görsel ve düşünsel anlamda, bir katkı sağlayabilmek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of writing begins in Mesopotamia at B.C. 3300 by Sumers who invented the cuneiform writing. By the invention of writing, reading the alphabet and some concepts like“beautiful writing”appeared. Trying to write beautiful handwriting and using the handwriting for decoration is called“calligraphy art”. The report is about the transformation of Chinese Calligraphy which transformed from pictogram to handwriting in the history. Chinese Calligraphy transforms in to abstract images and impressed some western artists. Also it impressed American artist Pollock too who invented“Abstract Expression”. This report includes some three dimensioned and surface application ceramics, which are designed by the synthesis of“Abstract Expressionism”and“Chinese Calligraphy”. Through the designs mentioned above, the major objective is the transformation of surface applicated and three dimensioned ceramics in the sense of visual and mental contribution designs within the context of Abstract Expressionism of Chinese Calligraphy.