Çin kaligrafisi temelinde plastik çözümlemeler
Plastic analysis based on Chinese calligraphy
  1. Tez No: 793610
  2. Yazar: JOU-YI CHEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL BAYSAR BOERESCU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmanın konusu, uzun bir geçmişe sahip Çin kaligrafisinin gelişimini etkileyen koşulları inceleyerek onun çağdaş sanatta nasıl yer aldığını tartışmaktır. Bunun yanı sıra küresel bir güç olduğunu iddia eden Çin'in kültürel siyasasında kaligrafinin öneminden söz edilirken günümüz sanatçılarının eserlerinde kaligrafinin etkisini araştırmaktır. Ayrıca çalışmalarımın özü olan kaligrafi sanatı ile ilgili yeni form arayışlarını takip ederek eserler üretmektir.“Çin Kaligrafisi Temelinde Plastik Çözümlemeler”başlıklı bu tezde, Doğu ve Batı'daki yazı, kaligrafi ve resim arasındaki ilişki, yazarın sanatsal pratiği ve düşünsel çevresince incelenmiş, yeniden yorumlanmıştır. Türk ve Latin alfabelerinin açıklayıcı anlamını ortaya çıkarmak için geleneksel Çin kaligrafisini bir araç olarak kullanarak Doğu ve Batı'daki yazı, kaligrafi ve resim arasındaki ilişki çalışılarak güncel kaligrafi ve resim sistemi keşfedilmiştir. Son bölümde, yazarın yaratıcı söylemi, süreçleri ve fikirleri incelenmiş, bunun yanı sıra yukarıda belirtilen araştırma detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the factors that contributed to the evolution of Chinese calligraphy, an art form with a rich history, and to have a conversation about the role that it plays in modern art. In addition, it is important to explore the effect of calligraphy in the works of current artists while discussing the significance of calligraphy in the cultural politics of China, which asserts that it is a worldwide force. In addition, the purpose of my work is to develop works by following the search for new forms related to the art of calligraphy. This is the central focus of my work. The relationship between writing, calligraphy, and painting in the East and the West is investigated and reinterpreted in this thesis titled“Plastic Analyses on the Basis of Chinese Calligraphy.”The author's artistic practise and intellectual environment serve as the basis for this reinterpretation. The relationship between writing, calligraphy, and painting in the East and West is studied, and the contemporary system of calligraphy and painting is explored. Traditional Chinese calligraphy is used as a tool to reveal the explanatory meaning of the Turkish and Latin alphabets. This study also explores the contemporary system of calligraphy and painting. The final chapter provides a detailed analysis of the author's creative speech, processes, and concepts, in while also expanding on the research that was previously discussed.