Azerbaycan petrol üretimi ve ekonomik etkileri
The Oil production of Azerbaijan and economicai effect
- Tez No: 132705
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ERDOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Günümüzde neredeyse bütün dünyanın gözü Azerbaycan petrolüne yönelmiş durumdadır. Vazgeçilmez enerji kaynaklarından biri olan petrol bu özelliğini sürdürdüğü sürece zengin petrol rezervlerine sahip Azerbaycan Cumhuriyeti'nin önemi daha da artacaktır. Bu kadar zengin petrol yataklarına sahip Azerbaycan Cumhuriyeti ne yazık ki tek başına mevcut petrol rezervlerini işleyecek ekonomik potansiyele sahip değildir. İşte Azerbaycan'ı büyük petrol şirketleri ile işbirliğine zorlayan en büyük etken budur. Azerbaycan'daki petrol rezervlerinin işletilmesi ve geliştirilmesi amacıyla SOCAR (Devlet Petrol Şirketi) ile büyük petrol şirketleri arasında çeşitli anlaşmalar imzalanmıştır. Bu anlaşmalardan en önemlisi olan Mega Proje SOCAR ile AIOC (Azerbaycan Uluslararası Petrol Konsorsiyumu) arasında imzalanmıştır. Bu anlaşma ile petrol arama, çıkarma ve üretme yetkisi AlOC'a verilmiştir. Toplam maliyeti 8 milyar dolar olan anlaşmanın süresi 30 yıl olup, bu süre içerisinde 511 milyon ton petrol çıkarılması planlanmaktadır. İki aşamalı olarak gerçekleştirilmesi düşünülen bu anlaşmaya göre, ilk olarak Çırak sahasındaki yatırımlar ile erken üretim petrolü çıkarılacak, daha sonraki aşamada ise Azeri Güneşli sahalarında yatırımlar yapılacaktır. Bu anlaşmada, gerek diğer anlaşmalarda üretimin paylaşılmasına ilişkin fazla sorun yaşanmamaktadır. Bu alandaki asıl sorun üretilen petrolün dünya pazarlarına nasıl ulaştırılacağı konusundadır. Günümüzde Hazar'ın statüsü konusu hala belirsizliğini korumakta ve Azerbaycan petrol stratejisi için bir tehdit unsuru olmaya devam etmektedir. Bu tezin amacı Azerbaycan petrolünün dünya petrol sanayiindeki rolünü ve petrol satışını gerçekleştirmek için önerilen alternatifleri incelemektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, almost all the world has directed their attention towards the Azerbaijan petroleum. As long as petroleum, which is one of the most important energy sources, keeps on maintainig this characteristic, then importance of the Azerbaijan Republic, which has rich petroleum reserves, will increase further. It is a pity that the Azerbaijan Republic, which has such wealthy petroleum beds, do not have the economic potential to process the existing petroleum reserves by itself. This is the most important factor forcing Azerbaijan to be in cooperation with great petroleum companies. Various agreements were signed between SOCAR and big petroleum companies for the operation and development of the petroleum reserves in Azerbaijan. The first of these agreements, which is the most significant one, is called Mega Project that was signed on 20th September 1994 between SOCAR and AIOC. After the signing of agreement, the authority to survey, extract and produce petroleum has been given to the AIOC. The period of agreement which has a total cost of 8 billion dollars, is 30 years and it was planned that 511 millions tons of petroleum will be extracted within this period. According to this agreement, which is thought to be realised in two stages, first of all the early production petroleum will be extracted with the investments at the Cirak region and during the next stage, the investments will be made Azeri and Gunesli regions. There are not problems cencerning the division of the share neither in this agreement, nor in other agreements. Th main problem is on how the produced petroleum will be delivered to the world markets. Nowadays, the Caspian's status is not clear yet and keeps on being a threat for Azerbaijan's petroleum strategy.ıu The aim of this thesis is to identify the role and place of Azerbaijan petroleum in the world oil industry and assess the proposed alternative roads to carry petroleum to the world.