Türk demir-çelik sektörünün yeniden yapılandırılması
Restructing of Turkish iron and steel industry
- Tez No: 132706
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN MORGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
11 ÖZET Çeşitli imalat sanayii dallarında ve inşaat sektöründe ana girdi olarak kullanılan demir çelik ürünleri, geçmişten bu yana sanayileşmenin temelini oluşturmuştur. Bu nedenle, ulusal çelik endüstrisinde kaydedilen gelişmeler iktisadi kalkınma ve dinamiklerini önemli ölçüde etkilemektedir. Demir çelik üretimi kömür ve cevhere dayalı entegre tesislerde veya hurda ve elektrik enerjisine bağlı ark ocaklı tesislerde yapılmaktadır. Bu tesislerde üretilen ürünler yassı ürün, uzun ürün ve vasıflı çelik olarak üç gruba ayrılmaktadır. Sektörün dünyadaki gelişimi incelendiğinde, sanayileşmekte olan ülkelerde alt yapı yatırımları nedeniyle uzun ürün tüketiminin fazla olduğu, sanayileşmiş ülkelerde ise yassı ürün ve vasıflı çelik tüketiminin arttığı görülmektedir. 2001 yılında dünyada 845,5 milyon ton ham çelik üretiminin yapıldığı sektörde Türkiye 14.9 milyon tonluk üretimi ile dünyada 15., Avrupa'da ise 5. sırada yer almıştır. Halen ülkemizde üçü entegre tesis, onbeşi elektrik ark ocaklı tesis olmak üzere toplam 18 adet tesis faaliyet göstermektedir. Türkiye'de 1980'li yıllarda uygulanan teşvik politikalarının sonucunda, entegre tesislere göre daha az yatırım gerektiren ark ocaklı tesislerin sayısı hızla artmıştır. Ark ocaklı tesisler uzun ürün üretimine yönelik kurulduğundan, uzun ürün-yassı ürün kapasite ve üretiminde yassı ürün aleyhine yapısal bir sorun ortaya çıkmıştır. Ülkemizde halen uzun ürün üretimi tüketimin yaklaşık 1 kat fazlası iken, yassı ürün üretimi iç talebi karşılayamaz durumdadır. Bunun yanında demir çelik sektöründe ihracat ve ithalatta da sorunlar yaşanmaktadır. Sektör açısından 1996 yılı önemli bir yıl olmuş ve“Türkiye- Avrupa Birliği Avrupa Kömür Çelik Topluluğu (AKÇT) Ürünleri Serbest Ticaret Anlaşması”yürürlüğe girmiştir. AKÇT ürünlerinin serbest ticaretini hedefleyen anlaşma, gümrük vergileri, rekabet, birleşmeler ve devlet yardımları konularında hükümler içermektedir. Bu anlaşma çerçevesinde, sektördeki yapısal sorunu gidermek amacıyla 5 yıl süresince sektöre yönelik devlet yardımı verilmesi uygun görülmüştür.Ill Ancak bu süre Ağustos 2001 'de sona ermiştir. Buna karşın demir çelik sektöründe yeniden yapılanma ihtiyacı devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Iron and steel products which are used as a main input in various products industry branches and construction sector constitute the basis of industrialisation through history. Thus, the improvements in national steel industry affects economical development and dynamics. Iron and steel production takes place either in integrated facilities relying on coal and ore or in arc furnace facilities relying on scrap and electric power. The products produced in such facilities can be grouped into three: steel rod, steel sheet and quality steel. A world scale assesment of the development of the industry demonstrates that the consumption of the steel rod is dominant in industrialising countries due to the infrastructual investments whereas, in industrialised countries the consumption volumes of steel sheet and quality steel are in an increase. Total production reached 845,5 million tons in 2001 all over the world and Turkey took part in the 15th order in the world and 5th order in Europe with its 14.9 million tons of crude steel production volume. There are eighteen steel mills still operating in Turkey; three of them are integrated steel mills and the remaining fifteen are electric arc furnace operated mills. In Turkey, as a result of the incentive policies in 1980's, the number of arc furnaces, that require less initial investmentthan integrated facilities has increased rapidly. Since arc furnaces are oriented towards producing steel rod, a structural problem in the production and capasity of steel sheet has occurred. Today in our country, while the production of steel rod exceeds consumption one fold, the demand for steel sheet can't be met by the existing supply. However, the problems in import and export are also lived in iron and steel industry. With entry into force of“European Coal and Steel Community (ECSC) Products Free Trade Agreement Between Turkey and European Union”the year 1996 became a toning point for the sector. Agreement, which aims at free movement of ECSC products, contains provisions on customs tariffs, competition, mergers andstate aid. In the framework of this agreement, in order to eliminate the structural problem in the sector, Turkey is allowed to grant state aid. But the time finished in August 2001. However, necessity of restructing goes on in iron and steel industry.