Azerbaycan petrolünün Dünya pazarlarına açılmasında izlenecek yolların değerlendirilmesi
Evaluation of the methods to be implemented in introducing Azerbaijani petroluem to the world markets
  1. Tez No: 107305
  2. Yazar: AYTEN HÜSEYNLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİHAK ALPKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET /& * W* \ il s £? l| \\ '“' ”''' '/ Azerbaycan oldukça zengin petrol rezervlerine sahip olup, toplam petrol rezervleri yaklaşık olarak 8 milyar varildir. Ancak Azerbaycan zengin petrol rezervlerine sahip olmasına rağmen, petrol üretiminin artırılması ve mevcut rezervlerin iyileştirilmesi ancak modern teknolojiler kullanılması ve yeni projeler geliştirilmesi halinde sağlanabilir. Ekonomik potansiyeli ve sahip olduğu teknoloji, mevcut rezervlerin işletilmesi ve geliştirilmesi için yeterli olmadığı için Azerbaycan çeşitli uluslararası petrol şirketleriyle işbirliğine gitmiştir. Günümüzde petrol ve ona ilişkin yürütülen politikalar önem kazanmıştır. Petrol konusunda tanışılan bir sorun da Hazar petrollerinin taşınması sorunudur. Bu tezin amacı Azerbaycan petrolünün dünya petrol sanayiinde rolünü ve petrol sarışını gerçekleştirmek için önerilen alternatiflerin incelenmektir. Bu amaç doğrultusunda dünya petrol sanayiine genel bakış yapılmış, büyük miktarlarda petrol üreten ülkeler ve onların petrol pazarlarına etkileri, Azerbaycan'ın petrol politikası incelenmiş, petrolün ekonomiye yaptığı etkiler gözden geçirilmiş ve Azerbaycan'da petrol üretimi ve satışı faaliyetleri, Azerbaycan petrolünün dünya pazarlarına açılmasında önerilen alternatifler maliyet, taşıma kapasitesi, destek aldıkları devletler ve güvenlik bakımından incelenmiştir. Petrolün dünya pazarlarına açılmasında Azerbaycan halkının görüşleri alınmıştır. Bütün bu incelemeler gözönünde bulundurularak Bakü-Gürcistan-Türkiye yolunun en iyi seçenek olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY %,^“-»'-..A,?:? Azerbaijan is very rich with petroleum reserves and total petroleum refeiSif.oaij;.^'”approximately 8 billion barrels. Azerbaijan's underground petroleum reserves are very rich, but the only way to increase and improve the production of petroleum is to employ new technology and to develop new projects. Due to shortcomings of oil technology and economy Azerbaijan developed economic co-operation with various international oil companies. Today policies of oil production and marketing are very important for Azerbaijan. One of the important problems is how to supply the Caspian petroleum to the western markets. The aim of this thesis is to identify the role and place of Azerbaijan's petroleum in the world oil industry and assess the proposed alternative roads to carry petroleum to the world. A general view from the world oil industry, the oil producing countries and their effects on the oil markets, Azerbaijan's oil policies, effects of petroleum on the economy and oil production and selling activities in Azerbaijan have been analyzed, proposed alternative oil pipelines for the opening of Azerbaijan's petroleum to world markets have been assessed and compared with such criteria as costs, current capacities, supporting nations and security concerns. Data about the opinions of Azeri citizens about these alternatives are collected. In the light of these assessments and analyzed opinions, Baku-Georgia-Turkey is found to be the best alternative path.