Ayak ve ayakkabı ölçülerinde boy uzunluğu ve vücut ağırlığının tahmini üzerine adli antropolojik bir araştırma
An Forensic anthropoloy research on the estimation of stature and weight from foot and footwear measurements
- Tez No: 132707
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Adlî olayların açıklanmasında ayak, ayak izi ve ayakkabı taslağından boy ve ağırlık tahmini yapılarak önemli bilgiler sağlanabilmektedir. Ancak ülkemiz insanı üzerinde ayak ölçülerini kullanarak boy ve diğer vücut ölçülerinin belirlenmesi ile ilgili yeterli araştırma yapılmamıştır. Bunun yanı sıra ülkemiz insanında ayak ölçülerinden boy uzunluğunun tahmin edilmesinde diğer toplumlar için oluşturulan formüllerin uygulanıp uygulanmayacağı da bilinmemektedir. Diğer taraftan ayak ölçülerinden vücut ağırlığım belirlemeye yönelik ise hemen hemen hiç araştırma bulunmamaktadır. Bu nedenle ülkemiz insanına özgü oransal ilişkileri belirlemek ve bunu formüllerle ifade edebilmek için böyle bir araştırmanın yapılması amaçlanmıştır. Araştırma, Ankara'da yaşayan ancak farklı bölgelerde doğmuş ve ayak büyümesini tamamlamış, 254 erkek 262 kadın olmak üzere 516 denekte gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan ve yaşlan 18 ila 82 arasında değişen bireylerin yaş ortalaması kadınlarda 43,22 ve erkeklerde 40,70'dir. Araştırmaya katılan bireyler rastgele bir ayranla çalışma grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki kısma ayrılmıştır. Ayak, ayakkabı ölçüleri ile boy ve ağırlık arasındaki oranların hesaplanmasında çalışma grubunda yer alan denekler kullanılmıştır. Kontrol grubuna ise sadece hesaplanan formüllerin güvenilir olup olmadığım test etmek için başvurulmuştur. Her bir denekten boy ve ağırlığın yanı sıra 12 antropometrik ölçü alınmıştır. Araştırmada erkek ve kadın denekler için hesaplanan boy değerleri, ölçülen boy değerine çok yalan sonuçlar vermiştir. Erkeklerde ayak izi aya uzunluğu ve ayakkabı uzunluğundan, kadınlarda ise ayakkabıdan alman uzunluk ölçülerinden hesaplanan boy formülleri diğerlerine göre daha güvenilir çıkmıştır. Kadın ve erkekler için hesaplanan formüller karşılaştırıldığında, erkeklerde daha iyi sonuçlara ulaşıldığı görülmüştür. Ayrıca araştırmada cinsiyet ayrımının mümkün olmadığı11 durumlar göz önüne alınarak her iki cinsiyeti kapsayan boy formülleri de oluşturulmuştur. Bu boy formülleri birey bazında karşılaştırıldığında her iki cinsiyeti birarada ele alan formüller, bireyleri tek tek ele alan formüllere nazaran daha güvenilir çıkmıştır. Araştırmada ayrıca farklı populasyonlar için oluşturulan formüller kontrol grubunda test edilmiş ve hesaplanan tahmini boy değerleri ile ölçülen boy değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların çıktığı gözlenmiştir. Bu sonuçtan yola çıkarak ayak ve ayakkabı ölçülerinden boy tahmininde topluma özgü formüllerin kullanılması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Ağırlık tahmininde erkeklerde ayak uzunluğu ve ayak tarak genişliği, kadınlarda ise ayak ve ayak izi topuk genişliğinden oluşturulan formüller diğer ölçülere göre daha güvenilir bulunmuştur. Ancak ağırlık formülleri boy formüllerinde olduğu gibi birey bazında uygulandığında, her iki cinsiyeti birarada ele alan formüllerin cinsiyetleri ayrı ayrı ele alarak oluşturulan formüllere nazaran daha yüksek standart hata verdiği görülmüştür. Bu da birey bazında cinsiyet ayrımı yapılmadan oluşturulan ağırlık tahmin formüllerinin cinsiyetleri tek tek ele alan formüllere göre daha kulamlabilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY In the explanation of the forensic happenings, important informations can be obtained by estimating lengths and weights from footprints and footwear drafts. Unfortunately there is not enough resources on our citizens for determination of stature and other body measurements using foot measurements. On the other hand, it is still not known whether the formulas created for other communities could be used or is not suitable for our citizens, in estimating the stature from foot length. In addition, there is nearly no research done on determining body weight over foot measures. For this reason this research is done in order to determine and formulate the characteristic proportional relations of our citizens. The research is made over, 254 male and 262 female subjects that completed their foot growth and born in different places of Turkey but now living in Ankara. The age of the subjects participates the research varies between 18 and 82 and the average age among females is 43,22 and 40,47 among males. The persons participated to the researches are randomly separated in two groups as, study group and control group. The subjects selected into the study group are used in the calculation of the ratio between the foot and footwear measures to stature and weight,. But the control group is only used for testing the reliability of the estimated formulas. 12 anthropometrical measures are taken from each subject in addition to stature and weight measurements. In the research, it is seen that, the result of the stature values calculated for male and female subjects are very similar to the measured values. In the study group the length formulas estimated using the footprints and foot lengths of males and the lengths of foot wears of females are more reliable than the other anthropometrical measurements. When the estimated formulas, for males and females are compared, better results are observed in males. And also unisex formulas are formed for the cases in which the sex is not known or cannot be determined. And in this research itIV is seen that unisex formulas gave more reliable results than the formulas, which examines one sex in individual. During the research, formulas formed for different populations are tested using the control group and it is seen that there are meaningful statistical differences between measured and estimated stature values. This shows that, for different populations, different and characteristic formulas must be formed. For the weight estimations, the formulas, found from foot lengths and foot widths of males, are more reliable than the measurement of foot and heel width of the footprints of females. And it is seen there is a similarity in results between stature and weight formulas. Unisex formulas give more reliable results than the formulas, which examine one sex in weight estimations when these formulas are used on individuals.