Belgesel filmlerde görsel tasarım sorunları ve Turan Erol belgeseli
The Visual design problems in documentary films and Turan Erol documentary
  1. Tez No: 132708
  2. Yazar: SEBAHAT DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİLAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Sinemanın temellerini atan Lumiere Kardeşler'in 1895 yıllarında toplumsal yaşamı görüntülemeleri ile ilk belge filmler oluşmaya başlamıştır. 1905 de Georges Melies'in sinemaya getirmiş olduğu yeni bir bakış açısı ile kurmaca film oluşmaya başlamış ve toplumsal yaşamdan bir çok kesit yeniden canlandırılmıştır. 1920 yıllarında ilk kez John Grierson tarafından kullanılan“belgesel”kavramı, Fransızca'daki“documentaire”kavramından gelmektedir. Toplumsal yaşama müdahale etmeden oluşturulan belgesel filmler, yapay mekanlarda, gerçek kişiler yerine, aktörler kullanılarak çekilen kurmaca filmlerin temelini oluşturmaktadır. Sinema, durağan görüntülerin devinim kazandırılması ile oluştuğundan, her bir görüntüyü bir fotoğraf karesi olarak niteleyebiliriz. Fotoğraf, sınırsız olan çevrede, istediğimiz kadarını bir çerçevede sınırlandırarak elde ettiğimiz sabit görüntüdür. Nesnelerin düzenlenmesi, ışığın etkisi, kamera açısı ve perspektif, fotoğraf karesinin oluşturulmasında vazgeçilmez öğelerdir. Sinemada bütün bunlara ek olarak zaman ve ses de eklenmektedir. Arka arkaya gelen fotoğraf karelerinin oluşturduğu devinim ve ses sinemanın hem görsel hem işitsel bir sanat olduğunu göstermektedir. Belgesel film, tamamen gerçek kişilerin, olayların, mekanların, süreçlerin öyküsünü konu edinen film türüdür. Bu türün oluşumunda da görsel tasarım çok önemlidir ve bir filmin göstergelerini oluşturan; çerçeve, kamera açısı, kamera hareketleri, çekim ölçekleri, ışık kendi doğal oluşumları dışında yönetmenin de bakış açısıyla yeniden anlam kazanan önemli özelliklerdir. Aynı zamanda filmin oluşumunda son aşama olarak bilinen kurgu da oldukça önemli ve titizlik isteyen bir tasarım işidir.Ill Günümüzde grafik tasarım sadece basılı medyada çalışma alanı bulmamakta ve aynı zamanda fotoğraf, sinema, video ve birçok alanla iletişim içine girmektedir. Bu nedenle film şeridinde yer alan her karenin görsel tasarımı, kurgudaki görüntü düzenlemesi ve jeneriklerin hazırlanması bir grafik tasarımcının görsel duyarlılığı ile ilişkilendirildiğinde iyi sonuçlar alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Lumiere Brothers, settled down the bases of the cinema, also formed first document films by taking images from the social life in 1895. With a new view of point that was first introduced into cinema by Georges Melies in 1905, fiction cinema begun to be formed and many real instances from the social life was reproduced. The term“documentary”, first used in 1920s by John Grierson, comes from the French word,“documentaire”. The documentary films, does not make any arrangements in the social life that is photographed, became the basis of the fiction films that photograph acted stories in an artificial backgrounds. Because the cinema is formed by moving pictures, we can call each image as photographic pictures. The photograph is the fixed image that is achieved by limiting the boundless surroundings in a certain frame. The arrangement of objects, light effect, the camera angle and perspective are indispensable elements in forming photographic pictures. In addition to those, there is also sound and time factors in the cinema. The motion, caused by flowing pictures one after another, and the sound show that the cinema is both visual and aural art. The documentary film takes the real stories of real people, incidents and places as subject matter. Visual design is also so important in forming of documentary film that the frame, the camera angle, the camera movements, the scale of shots and the light, that are parameters of a film, are needed to be re-shaped by the view of the director besides their natural features. And also, the montage, the last stage of the film production, is an important design work that requires fastidiousness.The graphic design is applied not only in printed media but also it has begun to have strict relations with photography, cinema, video and some more other fields. For that reason, if the visual design of each picture in the film tape, the arrangement of images in the montage and the preparation of generics are made by visual sensitivity of a graphic designer, then good results will be taken.