Bir gruba bağlı olan ve olmayan Türk reel sektör firmaları arasındaki farklılıklar: Mali başarı ve başarısızlığı ölçmede kullanılan istatistiksel tekniklerle bir uygulama
The Differences between affiliated and unaffiliated Turkish firms in real sektor: An application with statical methods to measure financial failed and unfailed
  1. Tez No: 132709
  2. Yazar: CANFER CİVELEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Son yıllarda finans literatürü, özellikle gelişmekte olan piyasalarda karşılaşılan şirket gruplarının, kendilerine bağlı firmalara, herhangi bir gruba bağlı olmayan firmalara kıyasla ne tür avantajlar ve dezavantajlar sunduğunu araştırmakla birlikte, sonuçlarda genel bir birlikteliğe ulaşılmış değildir. Bu tezin amacı İMKB'de hisse senetleri işlem gören Türk reel sektör firmalarından bir şirket grubuna (holdinge) bağlı olan ve olmayan firmaları ayırt etmede kullanılan finansal karakteristikleri belirlemek ve bu finansal karakteristiklere etki eden faktörleri tespit etmektir. Bu tezde, İMKB'de işlem gören Türk şirketlerinin Şirketler Yıllıklarında verilen ortaklık yapısıyla ilgili bilgilere göre 1995-2001 yılları arasında gruba bağlı olan ve olmayan firmalara ait finansal bilgiler kullanılmaktadır. Çok boyutlu istatistiksel teknikler (diskriminant analizi, lojistik regresyon analizi, çok boyutlu doğrusal regresyon analizi) kullanılarak yapılan analizlerde, hem bağlı olan ve olmayan firmalar arasında farklılık meydana getiren finansal karakteristikler saptanmakta, hem de onları birbirinden ayırdetme açısından önemli bulunan finansal karakteristiklerin etkilendiği faktörler ve bu faktörlerin bağlı olan ve olmayan firmalara göre finansal karakteristiklere ne yönde etki ettiği tespit edilmektedir. Bu analizlerin yanında ayrıca bağlı olan ve olmayan firmaların, bağlı olup olmamalarına göre firma piyasa değerinin nasıl değiştiğine bakılmaktadır. Elde ettiğimiz spesifik sonuçlar şunlardır: 1. Bağlı olan ve olmayan firmalar arasında belirgin bir farklılığın olmadığı, aralarında yapılacak bir ayrım için en açıklayıcı oranın toplam finansal borcun, toplam varlıklara oranı olduğu görülmektedir. 2. Piyasa değeri/defter değeri oranının, toplam varlıkların getiri oranının, maddi duran varlık oranının bağlı olan ve olmayan firmaların borçluluk oranlarına benzer şekilde ve negatif yani ters yönde etki yaptıkları tespit edilmektedir. Logtv (toplam varlıkların doğal logaritmik değeri, firma büyüklüğü) değişkeni ile bağlı olmayan firmaların kvfb/tv (kısa vadeli finansal borcun toplam varlıklara oranı) oranı için negatif, uvfb/tv (uzun vadeli finansal borcun toplam varlıklara oranı) içinde pozitif yani aynı yönde bir11 ilişki saptanırken, bağlı firmaların borçluluk oranlan ile büyüklük arasında pozitif bir ilişki saptanmaktadır. Bağlı firmaların borçluluk oranlarının riskten pozitif olarak etkilendikleri bulunurken, bağlı olmayanlar için herhangi bir ilişki tespit edilmemektedir. 3. Firmanın bağlı olmasının firma değeri üzerinde negatif bir etkisinin olduğu bulunmaktadır. Yani firma bir şirket grubuna bağlı ise piyasa değeri düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT It has been widely studied in finance literature in recent years that affiliated firms mostly seen in developing markets have some advantages and disadvantages in comparison with unaffiliated firms; however, there is no commonality in results. Our purpose is to investigate financial characteristics that can be used to determine differences between Turkish affiliated and unaffiliated real sector firms listed in Istanbul Stock Exchange (ISE), and is also to define factors that affects those financial characteristics. The dissertation includes financial information about business group firms and non-business group firms between dates 1995-2001 according to share structure given in ISE firms annual reports. We used multivariate statistical tecniques such as discriminant analysis, logistic regression analysis, multivariate linear regression analysis. With the help of those tecniques, we identified financial characteristics causing differences between business group firms and non, defined factors having an impact on financial characteristics which help business group and non-business group firms separate from each other, and specified how those factors shape those two groups firms' financial characteristics. In addition to those analysis, we Studied how the firm value of business and non business group firms change in accordance with that they are in business group or not. The specific results we obtained are as follows: 1. There is no significant differences between affiliated firms and unaffiliated firms. The most explanatory ratio to differentiate the two groups is the ratio of total financial debt to total asset. 2. Book-to-market equity ratio, return on asset ratio, tangible assets ratio negatively influence the debt ratio of affiliated and unaffiliated firms in the same way. There is a negative relationship between firmsize variable and unaffiliated firms' short term financial debt/total assets ratio, and positive relationship between firmsize variable and long term financial ratio/total assets ratio, and there is also positive association betweenIV debt ratios of affiliated firms and their size. We found that debt ratios of affiliated firms are positively affected by risk factor, and there is no relationship for unaffiliated firms for debt ratios and risk. 3. Our study reveals that being in a business group has negative effect on firm value. Namely, firm value declines ifa firm is in a business group.