Kalkınma planlamasında bilgi yönetimi ve Devlet Planlama Teşkilatı için kurumsal bilgi politikası modeli
Knowledge/ınformation management in the Development Planning and organizational klowledge/information policy model for the state planning organization
- Tez No: 132729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE İNCİ ÖNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
ÖZET Bu nitel araştırmanın amacı, Türkiye'de kalkınma planlaması ile görevli olan Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) için Kurumsal Bilgi Politikası Modeli önermektir. Araştırmanın hipotezi,“DPT bünyesinde kalkınma planlaması sürecindeki bilgi faaliyetleri ve bunları destekleyen örgütsel bilgi hizmetlerinin kendi içlerinde ve aralarında bütünleştirilerek yönetilmemesinin sebebi, DPT'de bilgi politikasının oluşturulmamış olmasıdır.”Model Temelli Kuram Yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. DPT'nin içinde bulunduğu durum altı bilgi hizmet birimine uygulanan anket ve kalkınma planlamasında görevli 20 daire başkanı ile gerçekleştirilen yarı-yapılanmış görüşme bulgularına dayanarak resmedilmiştir. Araştırma ile ilgili kavramlar, bulgular irdelenmiş ve aralarındaki ilişkiler aşama aşama kurulmuştur. Araştırmayla ortaya çıkan sonuç DPT için kurumsal bilgi politikasının oluşturulmadığıdır. Diğer bazı sonuçlar ise, Bilgi Yönetimi (BY) ile ilgili ortak bir dilin oluşmadığı, Planlama Uzmanı için bir elektronik ortamın oluşturulmadığı, BY görevlilerinin özelliklerinin belirlenmediği, kalkınma planlaması bilgi haritasının çıkarılmadığı, var olan bilgi sistemlerinin aralarında bağ kurularak bütünleştirilmediği, bilgi politikası ve BY verimlilik ve etkinlik ölçütlerinin belirlenmediği, bilgi yönetimi ve bilgi politikası süreçlerine dayanan bütünleşik bir mekanizmasının geliştirilmediği, bilgi yönetimi ve politikası için örgütsel bir yapılanmaya gidilmediğidir. Devlet Planlama Teşkilatı Kurumsal Bilgi Politikası Modeli, kurgulanan Bilgileşimsel Planlama Kuramı, buna dayanarak olması gereken alt yapı (BY Araçları) ve uygulamaya konacak projeleri içermektedir. Model ile Türkiye'de kalkınma planlaması bilgi faaliyetlerinin ve bunu destekleyen bilgi hizmetlerinin bütünleştirilerek daha etkili yönetilmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this qualitative research is to introduce an Institutional Knowledge/Information Policy Model for the State Planning Organization (SPO) responsible for the development planning in Turkey. The hypothesis of this research is“the lack of a well-defined institutional knowledge/information (K/l) policy within SPO is the main cause for failure in the management of the K/l activities and information services in collaboration with all related departments.”The Model is constructed by using the Grounded Theory Method. The current situation within SPO has been analysed on the basis of a questionnarie conducted in six units related to information services, and, of the semi-structured interviews conducted in 20 departments responsible for the development planning. The concepts, findings and the relationships among them have been examined step by step. It can be concluded that no functional K/l policy exists within SPO. In this context, it has been observed that there are deficincies in development of such fields as a common language for K/l management, an electronic environment at the disposal of planning experts, the qualities of persons responsible for the K/l management, the knowledge map for the development planning, the efficiency and effectivenes criteria for the K/l management and policy, an integrated mechanism based on K/l management and policy processes, the integration of existing information systems in SPO, and, an organizational structure within SPO for the K/l management and policy. The Institutional Knowledge/Information Policy Model for the SPO includes Informatizational Development Planning Theory, the infrastructural requirements of the theory (K/l Management Tools), and, the projects to be implemented. By using this Model, it is expected that the development planning processes in Turkey can be managed more efficiently by integrating the related K/l activities with the supportive information services.