Çocuk yuvalarında kışla bakım modeli ile grupevi bakım modelinin hizmet kalitesi açısından karşılaştırılmasına yönelik bir değerlendirme araştırması
The Evaluation research aimed at comparison of the barracks care model with group home care model at child homes in terms of service quality
  1. Tez No: 132730
  2. Yazar: ELİF GÖKÇEARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Korunmaya muhtaç çocuklara verilen hizmetler dünyada ve Türkiye'de çeşitlilik göstermektedir. Bu hizmetlerden en yaygın olanı kurum bakımı hizmetidir. Kurum bakımı hizmetinin ya nı sıra koruyucu aile hizmeti ve evlat edinme hizmeti de bulunmaktadır. En yaygın ve en eski hizmet olan kurum bakımı hizmeti Türkiye'de çoğunlukla“kışla bakım modeli”denilen büyük gruplarda bakımı kapsamaktadır. Bu bakım modelinin yanı sura Türkiye'de yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan“grup evi bakım modeli”nde bulunmaktadır. Türkiye'de çok yeni bir uygulama olan grup evi bakım modelinin çocuklar üzerindeki etkilerine ilişkin henüz bir araştırma yapılmamıştır. Bu araştırmanın amacı; kurum bakımı çeşitlerinden biri olan grup evi bakımı ile kışla bakım modelinin hizmet kalitesi açısından değerlendirilmesidir. Bu doğrultuda araştırmada, kuruluşların fiziksel yapısı, işleyiş şekli ve çocuk sayılan göz önüne alınarak“kışla bakım modeli”ne örnek olacağı düşünülen Ankara Atatürk Çocuk Yuvası ile“grup evi bakım modeli'ne örnek olacağı düşünülen İzmir Barbaros Çocuk Köyü hizmet kalitesi kriterleri ve çocuk hakları çerçevesinde incelenmiştir. Korunmaya muhtaç çocuklar için en iyi hizmetin oluşturulmasının amaçlandığı bu araştırmada Atatürk Çocuk Yuvasında kalan 64 çocuk ve Barbaros Çocuk Köyünde kalan 55 çocukla bire bir görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada hizmet kalitesini belirlemek amacıyla ”SEVRPERF" hizmet kalitesi kriterleri kullanılmış ve çocuk gözüyle algılanan hizmet kalitesi ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde ki-kare ve t testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hizmet kalitesi kriterleri ve kuruluş yaşamına ilişkin çeşitli bulgular elde edilmiştir. Kuruluş yaşamına ilişkin olarak; Barbaros Çocuk Köyünde kalan çocukların kuruluşta bulunan kardeşleri ile aynı yerde kaldığı, buna karşılık Atatürk Çocuk Yuvasında, çocukların tamamına yakınının kuruluşta bulunan kardeşleri ile aynı yeri paylaşamadıkları ve bu çocukların kardeşleri ile aynı yerdekalmayı istediği, Atatürk Çocuk Yuvasında çocukların büyük çoğunluğunun arkadaşlarıyla sorun yaşadığı ve bu sorunlarını daha çok şiddet kullanarak, konuşarak ve öğretmenine söyleyerek çözmeye çalıştığı, Barbaros Çocuk Köyündeki çocukların ise daha çok konuşarak çözmeye çalıştığı saptanmıştır. Atatürk Çocuk Yuvası ve Barbaros Çocuk Köyünde çocukların büyük çoğunluğunun dolabı olmasına rağmen Barbaros Çocuk Köyünde kalan çocukların tamamına yakım dolabındaki eşyalarının güvende olduğunu düşünürken, Atatürk Çocuk Yuvasında kalan çocukların büyük bir bölümü dolabındaki eşyalarının güvende olmadığım düşünmektedir. Ayrıca Barbaros Çocuk Köyünde kalan çocuklar, Atatürk Çocuk Yuvasında kalan çocuklara oranla yaşadıkları yerden daha çok memnundur. Hizmet kalitesi kriterleri açısında elde edilen bulgular ise şu şekildedir: Barbaros Çocuk Köyünde kalan çocuklar, kuruluşu evi gibi görmekte, kuruluşta kendisini güvende hissetmekte, kuruluş personelinin kendisini sevdiğine inanmakta, kuruluş personeline bir çok konuda güvenmekte, personelin isteklerine zaman ayırabildiğini düşünmekte, personelin kendisine güler yüzlü davrandığına inanmakta ve kuruluşun tüm imkanlarından faydalandığına inanmaktadırlar. Sonuç olarak Barbaros Çocuk Köyünde kalan çocukların, Atatürk Çocuk Yuvasında kalan çocuklara göre kuruluşta verilen hizmetten memnuniyet düzeyleri daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The services which are given to the children under protection have diversity in Turkey and all around the world. The institution caring service is the most prevalent one among these services. Besides the institution caring services there are foster family and adoption services in Turkey. The institution caring services which is the oldest and most prevalent one usually includes in big groups that is called“barracks care model”. Besides this caring model there is also“group home care”model which has recently become prevalent in Turkey. There is no research about the effect of this new“group home care”model on children Turkey yet. The aim of research is to evaluate the“group home care”and“barracks care”models in terms of service quality. In this direction in the research having taken the physical structure, way of functioning and number of children of the institutions, Ankara Atatürk Child Home which was thought to be on example of“barracks care model”and Izmir Barbaros Child Village which was thought to be a example of“group home care”was examined in the framework of their criteria for service quality and child rights. In this research, which is aimed to constitute the best services for children, interviewed with 64 children who stay in Atatürk Child Home and 55 children who stay in Barbaros Child Village. SERPERF services quality criteria used for determining the service quality in the research. It was tried to measure the service quality which is perceived from the eyes of the children. The research data were tested by khi-square and t- tests. At the end of the research it was reached some findings about service quality criteria and institution life. The findings about the institution life are; the children who stay in Barbaros Child Village are together with their sisters/brothers in the same area, on the other hand almost all of the children who stay in Atatürk Child Home are not sharing the same place with their sisters/brothers though they want to live together; most of the children in Atatürk Child Home live big problems withIV their friends and they try to solve these problems by way of using violence and of complaining to the teacher, on the other hand the children in Barbaros Child Village try to solve their problems by speaking with their friends. Both of Atatürk Child Home and Barbaros Child Village's children have their own wardrobe, but in Barbaros Child Village most of the children think that their belongings are in safety while the children in Atatürk Child Home think their belongings are not moreover, the children staying in Barbaros Child Village are more satisfied with the place they live in compare to the children in Atatürk Child Home. The findings obtained in terms of service quality criteria are fallowing; the children who stay in Barbaros Child Village feel the institution as their own house, feel themselves in safety in the institution, believe that the personnel may have time for their wishes and believe that the personnel treat them lovely, and finally believe that they benefit from all the services give the institution. As a result, the level of satisfaction from the services is higher for the children who live in Barbaros Child Village compared to the children who live in Atatürk Child Home.