1960-1980 arası Türkiye'de yayımlanmış hiciv plaklarının tematik açıdan incelenmesi
Thematic analysis of Ironic records in Turkey between 1060-1980
- Tez No: 132793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
ÖZET IV60-19S0 Yılları Arasında Türkiye'de Yayımlanmış Hiciv Plaklarının Tematik Açıdan İncelenmesi konulu tez çalışması, anılan yıllar arasında mizahın ve hicvin elektronik kültür ortamında nasıl var olduğunu, neler yapıldığını görebilmek için hazırlanmıştır. Tez çalışıldıktan sonra alanın ne kadar geniş olduğu görülmüştür. Yapılan tespitler sonucunda daha detaylı ve farklı bakış açılarıyla çalışacak araştırmacılara kaynak olabileceği düşünülmüştür. Bu tezin giriş bölümünde, araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemiyle birlikte, plakların Dünya ve Türkiye'deki tarihi anlatılmış ve son olarak konuyla ilgili ulaşılan çalışmalar belirtilmiştir. Birinci bölümde,“Hiciv Plaklarının Bağlamsal Açıdan İncelenmesine çalışılmıştır. Plaklar üzerinde incelemeye başlandığında, Türkiye'de plakların yayın tarihleriyle ilgili ne plak üzerinde ne de herhangi resmi bir kayıtta yayım tarihi tutulmadığı görülmüştür. Konuyu oluşturan plaklarda hicvedilenler belli bir dönemde olduğu için o dönemi tarihsel olarak tespit etmek ve tematik incelemeyi desteklemek gerekmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, ”Hiciv Plaklarının Tematik Analizi“ yapılmaya çalışılmıştır. Bu bölümde, plaklarda hicvedilen konu başlıkları en çoğundan en azına doğru sıralanmış ve seçilen plaklarda konulara göre analiz edilmiştir. Hicvedilenlerden yola çıkarak, hem dönem tespiti hem de politik, ekonomik ve sosyo-kültürel ortam değerlendirilmiş, mizah unsurları ve hicivler yorumlanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın Ek 1 bölümünde, seçilen plaklardan 50 adet konu yazıya çevrilmiştir. Bu yazıya geçiş sırasında, metinlere sadık kalınmaya çalışılarak, verilmek istenen ağız özellikleri ve taklitler gibi unsurlar konuşma dilindeki gibi yazı diline geçilmeye çalışılmıştır. Ek 2 bölümünde, tez konusunu oluşturan hiciv plaklarının sanatçılarıyla yapılan röportajlar verilmiştir. Seçilen plaklarda yapılan ön çalışmada, RızaPekkulsal. Ali Ava/ ve Ateş Böcekleri”nin o dönemlerde popüler oldukları ve onlarca plağa sahip oldukları görülmüştür. I'ekkutsal. Avaz ve Ales Böceği Yalçın ile telefon kaydı ile yapılan röportajlar herhangi bir müdahele yapılmaksızın tezde yer almıştır. Hk 3 bölümünde, 80'li yıllardan itibaren çok kişi tarafından görülmeyen ya da unutulmuş olduğunu düşündüğümüz plaklar için örnek olarak 4 adet plak fotoğrafı eklenmiştir. İlk 2 fotoğrafta plağın kapağı arkalı önlü gösterilmiştir. Son iki fotoğrafta da, 2 adet, 45'lik plak örneği yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Whether the satire and the irony are created on the effect of electronics culture is not clear. This dissertation is a monographic study to explain the records in Turkey between 1960-1980. It is observed that the knowledge of records is very much. Therefore, this dissertation will be a fixed point in like these monograph. The introduction of this dissertation, the aim of this study, covers, the scope and the method are presented. In addition, history-' of Turkey's and world's records. Finally a detailed analyses of the collections of the investigations published in Turkey is given in this part.. In the first section of the dissertation ironic records were analyzed from this point of context. Neither the date of publication nor official documents were found. In the second section of the dissertation, a thematic analyses of ironic record is made. They are classified alphabetically. Moreover, it is concluded that contextual study of ironic records is closely linked with the historical, political, economic and social-cultural structure and comics principles. In the first appendix of the dissertation, first 50 selected records were translated into written form. The translation was made in terms of phonetics, morphology syntax, slang and local dialect. In the second appendix, interviews with the professionals of ironic records are presented. Rıza Pekkutsal, Ali Avaz and Ateş Böcekleri, whose many ironic records were very popular in those years. Interviews were made on the phone. Their speechis are given in the dissertation as they are.IV In the third appendix, 4 record's photographs that are forgotten by many Turkish people from 1980's are given. First of all in the photographs both face of records are illustrated. The other two photographs include a sample of 45" records.