Bankaların halka açılması ve banka yatırımcılarının korunması
Bank initial public offerings and investor protection within the banking system
- Tez No: 132794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA KARACAER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
ÖZET Konusunu, halka arz yoluyla sermaye piyasasından fon temin etmek amacını taşıyan bankaların mevcut halka açılma prosedürleri ve halka açılan söz konusu bankaların hisse senetlerine yatırım yapacak olan tasarruf sahiplerine bilgi sağlayan kamuyu aydınlatma mekanizması çerçevesinde banka yatırımcılarının korunmasına yönelik uygulamaların teorik ve ampirik olarak değerlendirilmesi oluşturan çalışmada; halka açık bankaların halka kapalı bankalardan ve diğer ortaklıklardan kamuyu aydınlatma mekanizmaları açısından farklılıklarının ortaya konarak bankalara ilişkin farklı kamuyu aydınlatma sistemlerinin gerekliliğinin öne sürülmesi ve halka açık banka yatırımcılarının sermaye piyasasında yeterli derecede bilgilendirilmemelerinden kaynaklanan mağduriyetlerinin önlenebilmesi için bankaların halka açılması ve sonrası kamuyu aydınlatmalarına yönelik yeni yaklaşım tarzları sunulması amaçlanmıştır. Finansal piyasalarda güven unsuru olarak görülen bankaların faaliyetlerinin durdurularak sermayelerine devlet tarafından el konulması pek çok mudiyi ilgilendirmekte olup; bankanın halka açık olması halinde ise bunların yanında bankanın hisse senedine yatırım yapan yatırımcıları da etkilenmektedir. Bu nedenle de, halka açık bir bankanın mali krize girerek faaliyetlerinin durdurulmasının yarattığı iktisadi, politik ve toplumsal etki halka kapalı bir bankaya göre çok daha büyük olmaktadır. Buna rağmen, ülkemizde halka açık ve kapalı bankaların uygulamada çok farklı yükümlülüklere sahip olmaması ve aynı düzenleyici otorite gözetimi altında aynı mevzuata tabi bulunması, iktisadi hayatı olumsuz yönde etkileyecek yeni halka açık bankacılık krizlerinin ortaya çıkmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Bu çerçevede; çalışmada banka yatırımcılarının korunması ve yeni bankacılık krizlerinin önlenebilmesi açısından bankaların halka açılmalarında ve halka açılmasonrasında kamuyu aydınlatma mekanizmalarında yeni bir yaklaşıma önemli derecede ihtiyaç duyulduğu hususu açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Sunulan teorik bazdan hareketle, çalışmanın ampirik kısmında temel olarak bankaların şeffaflık dereceleri ile banka hisse senetlerinin likiditesi arasındaki ilişkiler irdelenmiştir. Ampirik çalışma sonuçlarında, şeffaflığın banka hisse senetlerinin likiditesi üzerinde anlamlı etkisi olduğu, aynı ilişkinin şeffaflıkla birlikte değerlendirildiklerinde nispeten düşük bir anlamlılık düzeyinde banka aktif büyüklüğü ve ikincil halka arzlar ile likidite arasında da bulunduğu; ancak, yurtdışında depo sertifikası ihraçları ve BDDK tarafından yüksek şeffaflık ilkesi ışığında yürürlüğe konulan Muhasebe Uygulama Yönetmeliği'nin likidite üzerindeki etkisinin anlamlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The subject of this study is theoretically and empirically evaluating the current going public procedures of banks desiring to collect funds from capital markets and implications on protection of potential bank investors by means of disclosure mechanism. In this regard, it is aimed to put forward the need to establish disclosure systems for publicly held banks different than other banks and publicly held companies and to provide new approaches in order to inform bank investors who has frequently been the losers of the market in crisis. Doubtlessly, deposit owners are closely interested in government expropriation of banks which are perceived as trusted entities in capital markets. However, if banks are publicly held not only the deposit owners but also the investors of banks' securities are affected. Therefore, the potential economical, political and social effects of such situations are more vulnerable than it is for non-publicly held banks. Nevertheless, that there is almost no difference in the obligations of banks whether they are publicly held or not and that they operate under the supervision of same regulatory body makes new crisis of publicly held banks inescapable. In this context, the relationship between the disclosure levels of banks and the market liquidity, which is measured by turnover, of banks has been tested in the empirical section of the study. Empirical tests show that, there is a strong evidence of at least a linear relationship between disclosure level and liquidity. The same can be valid for bank size and secondary offerings relatively within a low level of significance. However, ADR issues and BRSA regulation increasing the level of transparent disclosures are not favorable predictors of liquidity when they are in the model with disclosure component.