Gece konduda ana sağlığına etkide bulunan sosyal faktörler: Ankara Şentepe ve Aktepe gecekondu bölgelerinde bir uygulama
The Social factors affecting mothers health in squats: An application in Şentepe and Aktepe squatting reginsons of Ankara
  1. Tez No: 132796
  2. Yazar: GÜLER SAYGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Önemli görevleri yüklenmiş olan ve toplumun temel taşını oluşturan ailenin fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali içinde olması toplumun sağlıklı olabilmesi için vazgeçilmez bir olgudur. Ailenin sağlığı kadının sağlıklı olması ile yakından ilgilidir. Kadının sağlığı ise üreme sağlığı ile yalandan ilgilidir. Onun için ana sağlığı ele alınmıştır, ayrıca kadının yaşadığı yerleşim birimi, sosyal faktörlerin etkisi ana sağlığı düzeyini belirlemede önem arz etmektedir. Bu nedenler bu çalışmanın amacı, gecekondu bölgesinde yaşayan anaların sağlık düzeyini hangi sosyal faktörlerin etkilediği bu faktörlerin ana sağlığı açısından etki düzeyinin ne olduğu konusunda bir saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2002 yılında 4 ay süreyle Ankara'da iki gecekondu bölgesinde 15-49 yaş grubu arası doğurgan çağda olan, evli doğum yapmış veya gebe 100 kadınla AÇS/AP merkezinde gerçekleştirilmiştir. Ana sağlığına etki eden faktörlerin başmda kadının eğitim düzeyi, gelir düzeyi, işi, sosyal güvenlik durumu, statüsü, kadına giydirilen rol, yaşadığı yer ve çevresi, ilk evlenme, ilk doğum yaşı, doğum sayısı, doğum aralığı, aldığı doğum öncesi ve doğum sonrası bakım, doğumun yapıldığı yer, kadının psikolojik yapısı, gebe ve hamileliği kadının ve çevresinin algılayış biçimi, aile planlaması yöntemlerini bilme ve uygulama ve ana sağlığına etki eden diğer faktörler gelmektedir. Araştırmada bunlar araştırılmıştır. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar, kadınlara toplum tarafından giydirilen rol neticesinde kadınların ilk evlenme yaşının 15-19 yaş grubunda ve ilk doğum yaşının da bu grupta odaklaşmıştır. Göç ve kentleşme geleneksel geniş aile yapısını çözmüştür, kadınların çoğunluğunun eğitim düzeyi düşük bulunmuştur, ev kadını çoğunlukta bulunmaktadır. Kadınların büyük oranının sosyal güvencesi bulunmamaktadır, ailenin ekonomik gelir düzeyi düşüktür. Kadınların çoğunluğunun koruma yöntemlerini bildiği ve kullandığı geleneksel yöntem kullanımının da çoğunlukta olduğu, kentte kırsal kesine göre kadınların sağlıklarını etkileyen olumsuz faktörlerin azaldığı, sağlık hizmetlerinden yararlanma ve bilinçlenme düzeylerinin arttığı görülmektedir. Türkiye genelinde özellikle kırsal ve gecekondu kesiminde yaşayan anaların sağlık düzeyini yükseltmek aile ve toplum sağlığı açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY It is an inevitable fact for a family that is having important duties and forming the basic part of the society to be in a complete good mood in terms of social, emational and physical ways for a healthy society. The health of the family is closely related with the woman's health. Correspondingly, the health of the woman is related with reproduction health. Because of this, woman's health is the real subject, also the woman's residence (place of residence), the effects of social factors play a real significant role to determine the mother's health. Thus, the aim of this study is to figure out which factors affect the health levels (qualities) of mothers living in shanty places and additionally what are the degrees of effects for the mother's health. This research was carried out in the year of 2002 for the 4 months period in the two shanty places in Ankara. The subjects (the tested ones) were the females between the ages of 15-49 who were able to bear, married or the ones gave birth olso another 100 women were tested who were pregrant. This test was done at AÇS/ APM The main factors that affect mother's health were the level of education and income, her profession, social security position, status, the role she plays, place of residence and its surroundings, age of first marriage and first bearing, number of births, the interval of births, the care she had taken before and after the birth, the place of birth, the structure of mother's psychology, the way the mother and people around perceive, whether she knows the techniques of family planning and its practice or not and other factors. In this study, these were taken into investigation. The results that we achieved in this study is that, as a consequence of society's having the woman get the essential role. It is seen that the age of first marriage is between 15-19 and accordingly, the first (birth) bearing age is again in this age category. Migration and urbanization led the resolution of the traditional large family. It was indicated that the educational levels of most women are really low. ( not enough) These were mostly housewives. Most women haven't got any sociol Securities, the economic income of the family is low. And in cities, mostIV women know the methods of protection, but most of them still use the traditioval way for protection. When rural and urban centres are compared; the factors that effect womens health in a city are less and also they're becoming less; the usage of health services and the level of being aware of these services are becoming more and more. In a general outlook of Turkey, it is really significant to improve the health of mother's especially living in rural and shanty places for the health of both family and society.