Ordu, Giresun ve Trabzon bölgesindeki yerel müzik kültürü
Local music culture in Ordu, Giresun and Trabzon
- Tez No: 132826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜREV BERKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Etnomüzikoloji ve Folklor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Ordu, Giresun ve Trabzon illerini içine alan bölgenin yerel müzik kültürlerini ve bu kültürdeki karakteristik özelliklerin belirlenmesini ele almaktadır. Çok uluslu bir geçmişe sahip olan bölgenin uzun bir tarih süreci içerisindeki etnik yapısının, yerel kültürlerin oluşumunda önemli bir etken olduğu düşünüldüğünden, çalışmada tarihsel yapı ile müzikal karakterler arasındaki ilişki sorgulanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümü bölgedeki yerel müzik kültürüne genel bir bakışı içermektedir. Müziğin sosyal organizasyonu, müzisyenler, çalgılar ve ana hatlarıyla yerel müzik türleri açıklanmış, bölgesel farklılıklar belirtilmiştir. Yine bu bölümde bölgeden derlenmiş olan yerel müzik örneklerinin icra edildiği ses dizileri belirlenerek her diziye ait türkülerin isimleri ve sayıları saptanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında bölge müziğinin son derece zengin bir ritmik yapıya sahip olduğu, ölçü anahtarları aynı olduğu halde çok farklı patemlerin mevcudiyeti ve 9/8 ve 7/8'lik ölçülerin oldukça yaygın olarak kullanıldığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmanın yapıldığı sahanın tamamı Doğu Karadeniz Bölgesi'nde olmakla birlikte, elde edilen bulgular ışığında her biri bir yerel müzik kültürüne sahip olan dört bölge belirlenmiştir. Söz konusu bölgelerin müzikal karakteristikleri, bölgenin sosyal tarihi de göz önüne alınarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This study includes an examination concerning the local music culture and the characteristics of it within a certain region covering the provinces Ordu, Giresun and Trabzon which are located in the Eastern Black Sea Region of Turkey. Since the ethnical structure of the region, which composed of a multinational background during a long historical period, is supposed to be an important aspect in the composition of the local cultures, this study primarily emphasizes the relation between the historical structure and the musical characteristics. Part Four of the study includes a general look into the domestic music culture of the region. In this part, the social organization of music, musicians, instruments and the local music types are explained, and certain regional differences are outlined. In this part, the musical scales used in performance of the local music samples compiled from the region are also put into a certain classification, and the names and quantities of the songs regarding each scale are given. The extraordinary richness of the music of the region from the respect of rhythmical structure is pointed out, by emphasizing the existence of various different patterns though utilize the same measure keys, and, furthermore, commonly utilization of certain measures such as 9/8 and7/8 is also indicated. Though the fieldwork of this study actually covers the whole of the Eastern Black Sea Region, in consideration of the findings, four unique area has been designated to be having four different musical culture. Thus, the musical characteristics of each area are defined by taking into consideration the social history of the relevant region.