Heykelde nesne-kavram ilişkisi
Object-consept relationship in sculpture
- Tez No: 132827
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Endüstri çağı olarak nitelendirdiğimiz XX. yüzyıl başları toplumsal gerçeklikle birlikte nesne gerçeğinin de tekrar sorgulandığı bir dönem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu değişiklik kendini üretim-tüketim hesaplaşmasında göstererek, sanat nesnesi ile tüketim nesnesi arasında bir sorgulama alanı yaratmıştır. Burjuva kültürünün ve bilinç altının sorgulandığı, değer yargılarının tartışıldığı bu dönem kendi gerçeğini de beraberinde getirmiştir. Endüstrileşme paralelinde kentlileşen toplumlar, doğal olanın yerine geçen ve sürekli çoğalan, çoğaldıkça da vazgeçilemeyen yapay ortamlar yaratmıştır. Büyük ölçüde nesnelerle dekore edilen bu çevre içindeki günlük yaşantı otomatikleşmiştir. Nefes almaya böyle bir ortamda başlayan insanın, doğal olgulara olan uyumu da (sıcağa, soğuğa, yağmura, rüzgara vb.) teknik ve araçsal olana doğru bir dönüşüm yaşamıştır. Nesne ile insan arasındaki bu etkileşim, insanın yeni doğal çevresi olarak da değerlendirilebilir çünkü bu çevrede, doğanın yeri neredeyse yok gibidir. Evrenin değiştiği her an, değerler ve anlamlar da değişim göstermektedir. Bu bağlamda nesnelerin yorumu da, kapladıkları alan oranında etki yaratabilmiştir. Modernleşmeyle biçimlenen kişisel değerler, bir yandan bireysel anlamlarını yitirerek sosyal mesafenin büyümesine ortam hazırlarken bir yandan da bireyi kendi duvarının arkasına gizlenen bir konuma getirmiştir. XX. yüzyıl insanı bu boşluğu nesne ile doldurmayı düşlerken kendini yapay bir doyum süreci içinde bulmuştur. Doyum ve doyumsuzluk arasında seyreden ihtiyaçlar, tüketime ilişkin düşünclerle iç içe geçmiş durumdadır. Bu noktada modern sanat her dönem olduğundan daha farklı olarak dış gerçekliğin aktarımını salt görülebilen yanıyla değil gerçeğe dayalı öznelliğin aktarımı ile karşımıza çıkmaktadır. Bu yanıyla nesnel gerçeklik bireyin dünyasında düşünsel bir tasarıma dönüşmektedir. Sanatsal birikim ve hareket, düşünsel birikim ve hareketten bağımsız düşünülemediği gibi kopuk11 da değildir. Her ikisi de birbiri içerisinde karışarak oluşan yeni bir eriyiktir. Akılcılığın ön plana çıktığı ve modernizmle birlikte şekillenen, kavramın görselleşmesi sürecindeki modern sanat hareketleri birbirlerini etkilemiş ve birbirleri üzerine inşa edilerek bir tümülüs gibi günümüze kadar gerçekliğini korumuştur. XX. yüzyıl gerçeği ve modern sanat akımları ekseninde incelenmeye çalışılan“Heykelde Nesne-Kavram ilişkisi”adlı bu sanat eseri raporu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde nesne, kavram ve bilgi terimlerinin dilbilimsel ve felsefe bağlamında tanımları yapılmaya çalışılırken ikinci bölümde, modemizme ve XX. yüzyıla tanıklık eden bazı sanat akımlarının nesne-kavram ilişkisine yaklaşımları değerlendirilmiştir. Araştırmalar ve uygulamalar süreci olarak nitelendirilen son bölümde ise rastlantısallık ve deneysellik kategorilerinin sınırları çizilmeye çalışılmıştır. Buluntu nesnelerin dönüşüm süreçlerinin yaşandığı bu bölümde nesne-kavram ilişkisi doğaçlama estetiği ile çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Beginnings of 20th century described as Industry Age has emerged as a period when social reality and reality of object have been examined together. This change have created an examination area between art objects and consumption objects by demonstrating itself in production-consumption consideration. The period bourgeois culture and subconcious had been examined and value-judgements had been considered, have invited its own reality with itself. Societies urbanized in parallel with industrialization have created artificial environments which have taken place of natural one and have continuously increased and so have not been given up. Daily life in the environment decorated with objects has been automatized. Harmony to natural phenomenol (hot, cold, rain, wind etc.) of human who starts breathing in such environment has transformed into technical and instrumental one. Interaction between human and objects can be considered as new natural environment of human, because nature occupies almost no places in this environment. Values and means demonstrate change in every moment of changing universe. In this context interpretation of objects could have created an effect as well as area they have occupied. Personal values formed with industrialization while preparing environment to grow social distance by losing their individual means, also has taken individula a position where he/she hides behind of his/her in an artificial satiety process. Need placed between satiety and insatiety are articulated with thoughts related to consumption. At that point modern arts appear with transmission of reality not only its visible sides but with transmission of subjectivity based on reality more differently than it has been ever. In this respect objective reality transforms into an intellectual design in the world of individual.IV Artistic acquisition and movement are not considered as independent from intellectual acquisition and movement, also they have connections. Both of them are a new solution which originates by mixing each other. Modern art movements in visualization of concept process which is formed with modernism and rationality become important, have interacted each other and they have maintained their reality until present time like a tumulus by constructing on each other. The work of art report named“Object-Concept Relationship in Sculpture”which is studied to be examined in the exist of modern art currents contains of three chapter. Terms of object, concept and information are being defined in context of philology and philosophy in the first chapter. In the second chapter object-concept relationship approaches of some art currents which were witness of modernism and 20th century are considered. In the last chapter described as researches and practices process, limits of categories of coincidency and experimentality are being studied to be drawn. Objects- concept relationship is being studied to be analyzed by improisatory aestetics in this chapter where godsend objects have lived transformation process.