Goethe edebiyatının Schubert liedler üzerine olan etkisi
The effect of the literature of Goethe on Schubert's songs
- Tez No: 132825
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Korrepetisyon ve Bale Piyanistliği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, bu güne kadar biliyor olduğumuz“Sanat dalları etkileşim içerisindedir ve birbirleri ile bağlantılıdır”tanımından yola çıkılarak, müzik ve edebiyat alanında döneminin ve tarihin iki büyük sanat adamına (konulara çaprazlama olarak öncelik vererek) ışık tutmayı amaçlamıştır. Müzikte Goethe'nin; edebiyatta Schubert'in yerlerini arayarak, müzik tarihinin form açısından en önemli ve renkli taşlarından biri olan“Lied Sanalında”ortaya çıkan bu birlikteliğin süreci araştırılmaya çalışılmıştır. Bu noktadan hareketle; kendi acundan önemli olan kısmı“piyanoda lied yorumu”ile ilgili olarak, doğru yorum dışında tarihsel bilgi ve edebiyatı kullanarak bu küçük formdaki derin eserleri daha da somutlaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
This study covers the subject defined by the statement“The Branches of Art are in interaction and are connected to each other”as we all know. The aim of this study is to shed light on two great artists of their era and history by giving precedence to their branches transversely. An attempt is made to investigate the era which arose as one of the most important branches of musical history and is called“The Art of the Lied”by seeking Goethe in music and Schubert in the field of literature. According to this subject, the most important part for me is to concretize these deep artworks in small forms by using not only correct interpretation but also historical knowledge and literature related with“Lied interpretation on the piano”.