Baku-Tbilisi-Ceyhan Pipeline and its impacts for Turkey
Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı ve Türkiye üzerine etkileri
- Tez No: 132849
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Enerji arz ve talebi arasındaki fark, Türkiye'nin enerji politkasını belirleyen temel etmendir. Türkiye, artan enerji ihtiyacını güvenilir, ekonomik ve çeşitlendirilmiş kaynaklardan karşılamaya yönelik politikalar uygulamaktadır. Fiilen bu kaynaklar, Hazar Havzasın beş ülkesi Rusya, Azerbaycan, İran, Turkmenistan ve Kazakistan'da bulunmaktadır. Uluslararası Enerji Ajansına (EIA) göre Orta Asya ve Transkafkasya'daki kanıtlanmış petrol rezervleri 15 ile 40 milyar varil arasında tahmin edilmektedir, buna ilave olarak 70 ile 150 milyar varillik bir potansiyel rezervin bulunduğu düşünülmektedir. Bölgedeki kanıtlanmış doğal gaz rezervleri 6.7 ile 9.2 trilyon metreküp arasındadır ve bu rakama 8 trilyon metreküplük olası rezervler dahil edilebilir. Bu rakamlar dünya kanıtlanmış petrol rezervlerinin %1.5 ila %4'ünü ve gaz rezervlerinin %6'sını oluşturmaktadır. Hazar petrol ve gazını dünya piyasalarına taşımak için yeni taşıma güzergahları gerekecektir. Türkiye için öncelikli hedeflerden biri olan Bakü- Tiflis-Ceyhan boru hattı projesi ile, Hazar havzası petrolünün, yılda 50 milyon ton taşıma kapasitesi olan bir boru hattı yoluyla Türkiye'nin Akdeniz kıyısındaki Ceyhan limanına getirilmesi öngörülmektedir. Boru hattının 2005 yılında faaliyete geçmesi planlamaktadır. Hazar havzası petrolünün taşınması için ana ihraç boru hattı olarak dizayn edilen Bakü-Tiflis-Ceyhan güzergahı hem bölge ülkelerinin hem de A.B.D.'nin güçlü desteğini kazanmıştır. Petrol şirketleri de stratejik öneminin bilincindedirler. Türk Boğazlarından petrol taşımacığına ilişkin çevresel kaygılar, bölgesel karar alma sürecinde önemli rol oynamaya başlamıştır. Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı, boğazlardan geçmeyeceği ve dolayısıyla potansiyel kaza ve sızıntı riskine yol açmayacağı için Hazar petrolünün taşınması için güvenli bir yoldur.Ill Yakın gelecekte, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı projesi, ekonomik getirilerinin yanısıra, Türkiye'nin stratejik ve politik önemi açısından da belirleyici olacaktır. Türkiye, bölgede söz sahibi, anahtar bir ülke olma yolunda bu projenin gerçekleştirilmesine yönelik politikasını devam ettirmelidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The gap in Turkey's energy supply and demand is one of the key elements, which determines its energy policy. Turkey has been pursuing policies based on diversified, reliable and cost-effective supply sources in order to meet its expanding energy need. Virtually all these sources are found in the Caspian Basin's five states Russia, Azerbaijan, Iran, Turkmenistan, and Kazakhstan. According to the International Energy Agency (IEA), estimates of proven oil reserves in Central Asia and Transcaucasia vary between 15 and 40 billion barrels, with about 70 to 150 billion barrels of additional reserves considered possible. Estimates of the region's proven natural gas reserves are between 6.7 and 9.2 trillion cubic meters, with perhaps 8 trillion cubic meters of additional reserves possible. This represents 1.5% and 4% of the world's proven oil reserves, and 6% of its gas reserves. New transportation routes will be necessary to carry Caspian oil and gas to world markets. Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline project, which is regarded as a top priority objective for Turkey, envisages transportation of Caspian basin oil by a pipeline with the capacity of 50 million tonnes per annum (mtpa), to the Turkish port of Ceyhan on the Mediterranean. The pipeline is planned to become operational in 2005. Designed to be the main export pipeline for the Caspian basin oil, Baku-Tbilisi-Ceyhan route has gained strong support of both the regional countries and the U.S. The oil companies have also recognized its strategic importance. Environmental concerns surrounding oil transport through the Turkish Straits have recently begun to play a role in regional decision-making. Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline is a safe way to transport the Caspian oil since it would not cause potential risks of accidents and oil spills by avoiding the Straits.Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline project is going to be decisive in strategic and political importance of Turkey in the near future as well its economic benefits. As a key player in this struggle for influence in the region, Turkey should sustain its policy towards the realization of this project.