Devletin küçülmesi kapsamında hapishanelerin özelleştirilmesinin Türkiye açısından değerlendirilmesi
The Evaluation of privatisation of jails in Turkey in the scope of the contraction of government
- Tez No: 132848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİDDİN BAĞDADİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Günümüz teknolojisinin çok hızlı ilerlemesi neticesinde ülkelerin birbirleriyle olan iletişimleri de o denli çabuk ve hızlı olmaktadır. Bunun sonucu olarak da ülkelerin sosyal ve ekonomik yapıları daha kolay incelenebilmektedir. Ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen en önemli etkenlerden birinin devletin teknolojiyi, sanayii ve üretimi fiilen yapması değil, bu unsurları koordine etmesi yönlendirmesi ve denetlemesi olduğu; bunu gerçekleştiren ülkelerin başarılı, insanlarının da refah içerisinde olduğu görülmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi devletin küçülmesinin yönlendirme ve denetlemede etkin olmasının gerektiği ortaya çıkmaktadır. Yani, gerçek anlamda devlet mal varlığı ve işletmesi ile küçülürken aslında otoritesini ve denetimini güçlendirmek suretiyle saygınlığını artırmış olmaktadır. Özelleştirme bu açıdan önemlidir. Dünyada serbest piyasa ekonomisine yönelik gelişme ve değişmelere paralel olarak ülkemizde de 1984 yılından bu yana gündeme oturan özelleştirme günümüze kadar geçen süre içerisinde en çok konuşulan ve tartışılan konulardan biri olmuştur. Çalışmamızda, özelleştirme kavramı, dünyada ve ülkemizde özelleştirme uygulamaları, dünyada hapishanelerin özelleştirilmesi ile ilgili alınan mesafe, ülkemizde hapishanelerin özelleştirmesinin mümkün olup olmadığı ve özelleştirmenin ülke ekonomisine muhtemel katkısının ne olabileceği incelenmiştir. Bu incelemedeki asıl amaç, ülkemizde özelleştirme çalışmaları içerisinde erdemli mallar arasında sayacağımız hapishanelerin özelleştirilmesi konusuna ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY As a result of the rapid advancement in today's technology, the communication between countries has been occurring so quickly and rapidly. So, examining social and economic structure of the countries becomes much easier. When the development level of countries is examined, one of the most important factors is the country not to make technology, industry and production actually, but to coordinate, direct and oversee these elements. It is seen that the countries that make these, are successful and their citizens are in prosperity. As understood from that point, it is concluded that the contraction of a government should be effective in direction and supervision. In other words, in reality while the government is contracting with its estates and administration actually it increases its respect by strengthening its authority and supervision. From this point of view, the privatization is important. In the same direction with improvements and changes at world market economy, the privatization that has been in the agenda of our country since 1984, has been one of the most spoken and discussed topics. In our study the scope of privatization, the privatization examples in the world and in our country, the privatization's of jails in the world, whether the privatization of jails in our country is possible or not, and in what extent its contribution to national economy is, has been studied. The purpose of this study is to enlighten the privatization of jails that is counted as virtuous properties in the studies of national privatization.