Kurum kimliği tasarımının iç mekan kriterleri konusuna bir yaklaşım
An Approach to interior criteria of corporate identity design
  1. Tez No: 132857
  2. Yazar: BURCU PEHLİVANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MÜGE BOZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Birinci Bölümde, kurum kimliğinin tanımı, kapsamı ve içerdiği temel kavramlar tanımlanmaktadır.Kurum Kimliğinin dünyadaki ve Türkiye'deki gelişimi, ayrıca kimliğin oluşum aşamaları üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, tüketici izlenimleri ve beklentileri, kurum kimliği çerçevesi altında incelenmektedir.Bununla birlikte tasarımcının ihtiyaç duyabileceği tüketici bilgileri bu bölümde tartışılmıştır. Üçüncü bölümde, kurumsal kimlik anlayışına yanıt veren çevrelerin nitelikleri, ilgili düzenleme ölçütleri ortaya konmakta, iç mekan kimlik tasarım araçlarının değerlendirmeleri yapılmaktadır. Biçimsel, estetik ve anlamsal unsurların da kimlik yaratım sürecinde nasıl değerlendirilebileceği anlatılmaktadır.Kurum isminin ve renginin, aynı zamanda kullanılan malzemelerin, kimlik yaratım sürecinde nasıl ele alınacağı bu bölümde anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, Türkiye İş Bankası'nın kurum kimliği çalışmaları birinci, ikinci ve üçüncü bölüm kapsamıyla ilişkilendirilerek incelenmektedir. iş Bankasının, kuruluşundan günümüze kadar kurum kimliği çerçevesinde yapmış olduğu çalışmalar üzerinde durulmaktadır. Yenilenen kurum kimliği çalışmaları örnekler çerçevesinde incelenmiştir. Beşinci bölümde, çalışmanın genel değerlendirmesi ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The definition and the extention of the corporate identity including basic concepts are defined in the first section. The development of the identity both in the world and in Turkey and the stages of the identiy formation are also taken into consideration in this section. The impressions and the expectations of the consumers are examined according to the corporate identity in the second section. In addition to this examination, the information about the consumers that the designers may need to know is also described in this part. In the third section, the quality of the environs that are mutually interacted with the corporate identity and the arrangements of these criterions are described, evaluating the design tools of the interior spaces. The consideration methods of the esthetical and expressive factors occuring during identity formation is evaluated. The name, color and the materials used for determining the corporations which are taken into consideration during the identity formation is also described in the third section. In the fourth section, the studies about the corporate identity of Türkiye iş Bankası are examined by pertaining to first, second and third sections. The new identity formations are also evaluated with respect to the corporate identity examples of Türkiye İş Bankası. The general evaluation of the study is described in the fifth section.