Ortadoğu ülkelerinin gıda güvenliği ve gıda politikaları
Food security and food policies of Middle Eastern countries
  1. Tez No: 132856
  2. Yazar: LEVENT ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hidropolitik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Gıda güvenliği, bütün insanların aktif ve sağlıklı bir yaşam için gerekli olan besin ihtiyaçlarını ve gıda önceliklerini karşılayabilmek amacıyla yeterli, sağlıklı ve güvenilir gıdaya fiziksel ve ekonomik bakımdan erişmeleri ve sürdürmeleri durumudur. İnsanların insanca yaşamaya haklan vardır ve bunun için gıda güvenliklerinin sağlanmış olması gerekmektedir. FAO tahminlerine göre 1996-1998 yıllan arasında 792 milyonu gelişmekte olan 34 milyonu da gelişmiş ülkelerde olmak üzere 826 milyon insan yetersiz beslenmiştir. Ülkelerin birçoğu, nüfusunun hızlı artışı, buna karşılık tarımsal üretim artışının giderek yavaşlaması, kentleşmenin hız kazanması gibi sebeplerle artan nüfusun gıda ihtiyacım üretimle karşılayamaz olmuş ve bu açığı ithalatla kapatmaya çalışmışlardır. Bu çalışma seçilmiş Ortadoğu ülkeleri Irak, İsrail, Suriye ve Türkiye'nin gıda güvenliği seviyesini ortaya koyarak mevcut engelleri ve bu engellerin ortadan kaldırılmasına yönelik çözüm önerilerini içermektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gıda güvenliği kavramı üzerinde durulmuş, dünya gıda güvenliğine değinilmiş, ikinci bölümde seçilmiş Ortadoğu ülkelerinin tarımsal durumu, gıda üretim ve tüketimi konusunda geniş bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise ülkelerin gıda güvenliklerinin analizi ve değerlendirmesi yapılmış, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerine değinilmiştir. Çalışma, ülkelerin genel anlamda gıda güvenliklerinin sağlayabilecek potansiyele sahip olduğu sonucuna ulaşmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Food security is the permanent accessibility of all humans physically and economically to adequate, healthy and safe food in order to meet their needs and priorities of food necessary for an active and healthy life. All humans have the right to live humanly and for this their food security must be provided. According to FAO estimates, between years of 1996 and 1998, 826 million people have been nourished inadequately 792 millions of which are in developing countries while 34 millions are in developed countries. Many countries have been unable to meet the needs of food of the increasing population with production due to reasons such as increase in population, slowing down of agricultural production increase, acceleration of urbanisation and they tried to meet this deficit with importation. This study includes the existing obstacles and suggestions for eliminating these obstacles by putting forth the food security levels of chosen Middle East countries Iraq, Israel, Syria and Turkey. The study consists of three sections. In the first section the concept of food security is defined and food security in the world is mentioned, in the second section the agricultural situation, food production and consumption of the chosen Middle East countries are explained. In the last section, an analysis and evaluation of the food security of countries is carried out, the problems and possible solutions are mentioned. This study has indicated that the countries in general have the potential to provide their food security. m