Kullanım nesneleri üzerinde resimsel yorumlamalar
The Pictorial interpretings on the using objects
  1. Tez No: 132870
  2. Yazar: MESUT YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER GENÇAYDIN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Modemite ile birlikte günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelen kullanım nesneleri, doğrudan ya da dolaylı olarak sanatın nesnesi olabilmektedir. Temelleri, 19. yy'daki birtakım ekonomik, sosyal ve teknolojik gelişmelerin sonuçlarına dayanan 20. yy sanatı, bu rapor kapsamındaki çalışmalara ışık tutacak örneklerle doludur. Çalışmaların oluşum süreci içerisinde tüketim ve tüketim toplumu karakteri göz önünde bulundurularak, nesnelerin çağrıştırdıkları kavramlar irdelendiğinde, biçim ve içerik açısından çıkış kaynağı olacak birçok veri ortaya çıkmaktadır. Çalışmalara çıkış noktası olan piknik tabağı, zarf, ayna gibi nesneler bu anlamdaki tipik örnekleri oluşturmaktadır. Endüstri ürünü olan nesnelerin insan sıcaklığından yoksun oldukları, bu nedenle de insan sıcaklığını yansıtan ürünlerin önceliğinin yeniden gündeme geldiğine inanılmaktadır. Bu amaca yönelik olarak lavi ve desen çalışmalarının, anlık duyarlığın yansıtılmasında uygun teknikler olduğu düşünülmektedir. Tekniğin gerektirdiği çini mürekkebi, pastel, kurşun kalemin yanı sıra, polyester ve MDF gibi yapay malzemeler de çalışmaların oluşum sürecinde ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In modenity, the usage objects which became inevitably the part and parcel of the daily life can also be the subject of art directly or indirectly. The 20th.century art whose basis refers to the economical, social and technological progress in 19th. Century, is full of art works that can be the examples of the works in this report. In the constitution process of the works by regarding the character of the consumption and the consumption society and by considering the concepts that associates the subjects, we can find out lots of proofs that can be a base for a new approach as form and contentThe objects as the picnic plate, envelope and mirror are the main sources of the works and also are typical examples on this approach. It's believed that the industrial objects are apart from the human warmth and the objects that have this human warmth have their priority again. Regarding this fact, it's been thought that the ink and drawing technics are appropriate for showing the momental sensibility.The India ink, pastel crayon and pencil are used for the technical requirements and also the artificial equipment such as poliester and pressed wood are needed in the constitution process of the works.