İlköğretim okulu 4. ve 5. sınıf sosyal bilgiler programındaki duyuşsal alan hedeflerine ilişkin öğrenci görüşleri ve bunların farklı üç bölgeye göre karşılaştırılması
The Opinions of students regarding goals in affective domain in 4 th and 5 th class social studies programme in elemantary school and the comparison of these in three different regions
  1. Tez No: 132871
  2. Yazar: DÖNÜŞ ULUSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU YANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretimde Sosyal Bilgiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu araştırmada, MEB İlköğretim Okulu Sosyal Bilgiler Programının, 4. ve 5. sınıflarda, duyuşsal alandaki hedeflere ilişkin öğrenci görüşlerini belirleyerek 1., 2., ve 3. bölge okullarında okuyan öğrencilerin görüşleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, betimsel niteliktedir. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan 4. sınıflar için 21 ve 5. sınıflar için 18 maddeden oluşan ölçeklerle elde edilmiştir. Araştırmanın evreni, Ankara ili merkez Yenimahalle ilçesindeki ilköğretim okullarında okuyan 4. ve 5. sınıf öğrencileridir. Araştırmanın örneklemini, araştırmanın evreninden tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen 15 okuldaki 490 4. smıf ve 502 5. smıf öğrencisi olmak üzere toplam 992 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilerden elde edilen verilerin analizinde frekans, yüzde, ağırlıklı ortalama ve Mann- Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, uygulanmakta olan Sosyal Bilgiler Programının, ilköğretimin 4. ve 5. sınıfların da duyuşsal alandaki ve bu alanın“Alma, Tepkide Bulunma ve Değer Verme”basamağına ait hedeflerine ilişkin olarak öğrencilerin olumlu görüşlere sahip olduklarını söylemek mümkün olabilir. 4. sınıflarda 1., 2. ve 3. bölge okullarında okuyan öğrencilerin görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. 5. sınıflarda ise, 2. ile 3. bölge okullarındaki öğrenciler hariç, bölgeler arası öğrenci görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bulgulara dayanarak, sosyal bilgiler dersinde geçen olayların tek boyutlu ele alınmaması, tarihî konular işlenirken günümüzle bağ kurulması gerektiği, örneklerin gerçek hayata uygun olması, akla ve bilime uygun düşmeyen değerlerin benimsetilmeye çalışılmaması, ünitelerin çoklu zekâ göz önüne alınarak işlenmesi gerektiği önerilmiştir. Okullarda duyuşsal hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için daha etkin çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, to be intended for determining student opinions about goals in affective domain at 4 and 5 grades in The Ministry of Education primary education school programme of social studies and purposing whether there is a meaningful difference of opinion among the students of 1st, 2nd and 3 rd region primary schools. This is a descriptive study. Data are gotten by using scales that are constituted 21 items for 4th classes and 18 items for 5 th classes. The universe of the research is the 4th and 5th grade students of all elementary education schools in Yenimahalle which is one of the central districts of Ankara. 490 4th grade students and 502 5th grade students in 15 schools with a total number of 992 have been drawn randomly among the population of research as the research sample. Frequency, percentage, weighed average and Mann- Whitney U test have been used in the analysis of data obtained from the students incorporated into the research. According to the results, it can be possible to say that students have desired behaviours about goals in“Receiving, Responding and Valuing”level and goals in affective domain 4th and 5th grades primary education school programme of social studies. In the 1st, 2nd and 3rd region primary schools, there is a meaningful difference of opinion among the students at 4th grades. As for 5th grades, there is a meaningful difference of opinion among the students excepting students at which 2nd and 3rd region primary schools. Due to this results, to be suggested that events in social studies lesson shouldn't be taken up one-faced, teaching historical topics it should be established relations with the present time, examples should be realistic, worths that suitable for mind and science should be gotten students to imbibe, units should be teached as to theory of multiple intelligences. In schools, more effective studies should be done for realizing affective goals.