Programlanabilir sinyal üreteci
- Tez No: 13288
- Danışmanlar: PROF.DR. ATALAY BARKANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında elektronik sistemlerin test, tasa rım ve ayarlarında kullanılabilecek Programlanabilir Sinyal üreteci tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Program lanab ilir Sinyal üreteci karmaşık dalga şekillerinin üretimi ya nında standart f onks iyonl ar ı da (sinüs, kare, üçgen, ramp) üretebilmektedir. Cihaz çıkışındaki sinyalin genliği ±5V, offseti ±2.5V frekansı ise standart fonksiyonlar için 100 Hz - 50 KHz arasında değişmektedir. Gerçekleştirilen cihaza programlanabilir alçak geçiren filtre devresi ilave edilerek çıkış sinyalinin en uygun biçimde f i ltre lenmes i sağlanmıştır. Cihazın çıkış empedansı 50 ü'dur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work related with the thesis, a Programmable Signal Generator which can be used in the test, design, and calibration of electronic systems is designed and realized. This signal generator can produce the standard waveforms such as sinusoidal, square, triangular, etc as well as more complex waveforms. The signal amplitude at the output of the generator is i 5 V with the offset value ± 2.5 V. Its frequency for standard waveforms may be varied between 100 Hz - 50 kHz. A programmable low pass filter is added to the system so that the output signal is most suitably fil tered. The output impedance of the generator is 50 Q.