Mikroişlemci kontrollu ağırlık ölçme sistemi
- Tez No: 13289
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMDİ ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Ağırlık ölçme sisteminde, 8085 mi mikroişl emci s i ve yük hücresi kullanılmıştır, ölçme yük hücresinden gelen elektriksel sinyalin ( Bu sinyal uygulanan ağırlıkla orantı lıdır) intrumantasyon kuvvetlendiricisinde yükseltilmesiyle yapılmıştır. Yükseltecin kazancı aynı zamanda ölçekleme işle mini de yapmaktadır. Daha sonra yükselteç çıkışı 4% dijitlik bir DVM'den geçirilerek ağırlık bilgisi sayısal olarak mikroişlemciye aktarılmaktadır. Uygun yazılımlarla bu bilgi 7-parçalı göstergelerde ton olarak gözlenmektedir. îlgili elektronik devrede bir adet 8085 mikroiş 1 emci s i, iki adet 8155 PIO, bir adet 2764 (8Kx8> EPROM, bir adet 6264 (6264) RAM, bir adet 8279 Programlanabilir Tus/Gösterge Ara birimi, bir adet 7135 DVM ( 4% ) ve bir adet ÎNA101 Instrumentation Amlıfıer entegreleri kullanılmıştır. Bunlara ek olarak iki adet 74LS139 decoder, bir adet 74LS138 decoder, bir adet 74LS373 Latch entegreleri ve altı adet 7-parçalı gösterge de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
1 1 SUMMARY In a weight measuring system, a load cell and micropro cessor 8085 was used. The signal obtained from the load ceil was connected to the instrumentation amplifier. The output from the Instrumentation Amplifier TNAİOI was transferred to the 4% digits DVM ( BCD outputed ADC ). Then the digital data was processed with 8-bit microprocessor. By means of a conve nient software, the weighing result was observed on the 7- segment display. The system contains a 8085 CPU, two 8155 PIO, one EPROM (2764), one RAM (6264), a keyboard/display interface (8279), 4% digit DVM (7135) and one instrumentation amplifier ( INA101 ). In addition, three decoders (74LS138, 74LS139), one latch and six seven segment display.