Dickens fictions and foots of history: A study on the Gordon Riots in Barnaby Rudge and the frenh revolution in A Tale of Two Cities
Dickens'in edebi kurguları ve tarihi gerçekleri: Barnaby Rudge'da Gordon İsyanları ve İki Şehrin Hikayesi'nde Fransız devrimiyle ilgili bir çalışma
  1. Tez No: 132881
  2. Yazar: ALEV BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. DENİZ BOZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı 19. yüzyıl İngiliz roman yazarı Charles Dickens'ın Barnaby Rudge (1841) ve A Tale of Two Cities (İki Şehrin Hikayesi) (1859) adlı iki tarihi romanında kullanmış olduğu tarihi gerçekleri ve edebi kurguları hangi İngiliz sve Avrupalı tarih kuramcıları ve onların görüşleri doğrultusunda işlediğini ortaya koymaktır. Alman ve Fransız tarih kuramcılarının tarih kavramı ve metodları konusundaki ihtilaflı tartışmaları, Dickens'ı büyük ölçüde etkilemiş görünmektedir. Giriş bölümünde, İngiltere'de Sir Walter Scott ile başlayıp, Thomas Cariyle ve Charles Dickens ile belli bir noktaya ulaşan Tarihsel Roman; Almanya'da Ranke, Fransa'da Michelet ve Tocqueville ile şekillenen tarih kavramı ele alınacaktır. Tezin birinci bölümünde, Dickens'ın ilk tarihi romanı olan Barnaby Rudge (1841), sadece Sir Walter Scott'un tarihi roman yazma ilkeleri doğrultusunda değil, ayrıca Tocqueville, Michelet ve Ranke'nin tarih ilkeleri yoluyla da detaylı bir biçimde incelenecektir. Dickens'ın Gordon isyanları betimlerken kullandığı teknik Scott'un tarihi roman yazarken kullandığı tekniğe çok benzemektedir. Dickens, tıpkı Scott gibi, tarihi olayın kesin zamanını ve yerini belirttikten sonra hikayesini de sosyal ve kültürel tarih içine yerleştirmektedir. Bundaki amacı Scott'un tekniğini kullanarak, doğru sosyal ve politik betimlemelerle geçmişi canlı kılmaktır. Dickens'ın güçlü ve canlı betimlemeleri, kendisinin, bir tarih romancısı olan Scott'a olan hayranlığını göstermektedir. Dickens'ın amacı, Scott gibi tarihi olaylarıgününün olaylarıyla ilişkilend irerek, Gordon isyanlarını kendi döneminin“Chartist Hareketi”ile bağlantısını kurmaktadır. Katolik ve Protestanların psikolojilerime de ilgilenerek Dickens, bir tarihi olayı yorumlayabilmek için o toplumun ruhunu anlamak gerektiğini savunanTocqueville'in görüşünü de benimsemiştir. Olayın özünü incelerken Dickens, Michelet gibi kendi yorumlarını da eklemekten kaçınmaz. Ayrıca, bir Ranke ilkesi olan tarihi gerçekleri de kullanır. Tezin ikinci bölümünde, Dickens'ın ikinci tarihi romanı A Tale of Two Cities (1859), Thomas Carlyle'ın Tarihi Roman yazma ilkeleri Tocqueville ve Michelet'in tarih kuramlarıyla birlikte detaylı olarak incelenecktir. A Tale of Two Cities'] yazarken, Dickens'ın Cariyle 'm The French Revolution: A History (1837) (Fransız Devrimi: Bir Tarih) adlı eserinden etkilendiği düşünülmektedir. Bu iki eser arasındaki devrimin kronolojik sıralanması ve temel tarihi olaylar arasındaki benzerlik inkar edilemez. Carlyle'ın sıkı bir takipçisi olan Dickens, yaşamın her sahasında olayları yönlendirenlerin insanlar olduğuna inandığından, gerçek tarihi karakterlerin betimlemesine önem vermiştir. Soylulara karşı büyük bir öfke duyan kalabalığın betimlemesinde Dickens, Tocqueville'm bir tarihi olayı yorumlamak için o toplumun ruhunu anlamak gerektiğini savunan ilkesini kullanarak Fransız Devrimi'ninin neden ve sonuçlarını inceler. Amacına ulaşmak için de Michelet gibi tarihi olayın arkasındaki gerçekleri anlatmak için kendi yorumlarını sunar. Sonuç bölümüne, Dickens'ın Barnaby Rudge ve A Tale of Two Cities'ini incelerken ve yorumlarken elde edilen tüm neticeler sonucunda, Scott, Cariyle, Tocqueville, Michelet ve bir dereceye kadar da Ranke'nin ilkeleriyle oluşturduğu kendi eklektik (seçmeci) yöntemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The main aim of this dissertation is to analyse the 19th century English novelist Charles Dickens' two historical novels Barnaby Rudge (1841) and A Tale of Two Cities (1859) in relation to the historical facts and fiction and also to demonstrate the influence of British and European historians on Dickens while he was writing these two novels. The controversial debate on history and its methodology along with the principles of the German and the French historians seem to have influenced Dickens' ideas to a large extent. In the introductory part, the historical novel, which was initiated by Sir Walter Scott in Britain, and was further developed by Thomas Cariyle and Charles Dickens, and the concept of history which was elaborated by Ranke in Germany and by Michelet and Tocqueville in France, will be analysed. In the first chapter of this dissertation, in Barnaby Rudge, not only Sir Walter Scott's principles of writing historical novels but also Tocqueville's, Michelet's and Ranke's principles on history will be discussed in detail. Dickens's technique in the depiction of the Gordon Riots is similar to the technique that Scott uses in the process of historical novel writing. Dickens, like Scott, after establishing the accurate time and place of the historical event, places the story within a social and cultural history. His major aim is to make the past vivid through the accurate social and political descriptions in the manner of Scott. Dickens' powerful and vivid descriptions show his admiration and imitation of Scott as an historical novelist. Dickens, following Scott in relating the historical events to contemporary ones, relates the Gordon Riots to the Chartist Movement of his time. Although Dickens follows Scott's techniques to a great extent, he differs in some aspects from him. In the sequence of depicting the historical events, they differ from each other to a great extent. By dealing with the psychology of both theCatholics and Protestants, Dickens practis.es the idea of Tocqueville who strongly defends the view that in order to understand the importance of a historical event, the spirit of a society should be understood. While analysing the spirit of the event, Dickens does not hesitate to make his own interpretations in the manner of Michelet. He also follows a Rankean principle that is to use the facts of this historical event. In the second chapter of this dissertation, in Dickens' second historical novel A Tale of Two Cities (1859), Thomas Carlyle's principles of writing a historical novel in relation with Tocqueville's and Michelet's principles on history will be discussed in detail. When writing A Tale of Two Cities, Dickens is assumed to have been influenced by Carlyle's The French Revolution: A History (1837). The resemblances between these two works, especially in the chronology of the events of the Revolution and in the descriptions of the major historical events, are undeniable. Being a devoted follower of Cariyle, Dickens gives importance to the depictions of the real characters as it is believed that it is man who directs the events in every field of life. In the depiction of the mob, which is furious with the aristocrats, Dickens uses the same Tocquevillian principle, that is, to understand the spirit of society and analyse the causes and effects of the French Revolution. In order to achieve his aim, Dickens sets forth his own interpretations to understand the reality behind the historical events in the manner of Michelet. In the conclusion, in the light of all these issues in which Dickens tries to depict and analyse both in Barnaby Rudge and A Tale of Two Cities, the eclectic method that he develops in the manner of mainly Scott, Cariyle, Tocqueville and Michelet, and to a certain extent, Ranke will be analaysed.