Takım çalışmasına yönelik şema benzeşmeleri, takım iklimi, demografik değişkenler ve takım performansı
Teamwork schema agreement, team climate, demographic characteristics and team performance
- Tez No: 132882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Günümüzde takım temelli örgütlerin sayısında hızlı bir artış olduğu görülmektedir, özellikle, ülkemizde hem satış ve pazarlama alanında hem de proje çalışmalarında son yıllarda takımlar halinde yapılanmalar söz konusudur. Takımlara yönelik araştırmaların sayısı dünyada hızla artmakla birlikte ülkemizde bu yönde oldukça sınırlı sayıda araştırma vardır. Bu amaçla bu çalışmada, takım iklimi ile takım üyelerinin takım çalışmasına yönelik şema benzeşmeleri ve demografik özellikleri ile takım performansları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, gıda sektöründe meşrubat satışı yapan bir örgüt ile sağlık sektöründe ilaç satışı yapan iki örgütün toplam 21 takımının 114 çalışanı oluşturmuştur. Bunlardan 93 tanesi erkek, 21 tanesi kadındır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, takım iklimi, daha önce Türkçe'ye adaptasyonu yapılmış olan“Takım iklimi Envanteri”ile, şema benzeşmesi ise takım üyelerinin takım çalışmasına yönelik kişisel tanımlamalarına içerik analizi yapılarak ölçülmüştür. Takım üyelerinin şema benzeşmesinin ve takım ikliminin takımlar arasında farklılık gösterip göstermediğini incelemek için tek yönlü varyans analizleri uygulanmıştır. Bunun sonucunda, hem takım üyelerinin şema benzeşmeleri hem de takım iklimine yönelik takımlararası farklar anlamlı bulunmuştur. Araştırmada yer alan takımlarda şema benzeşmesinin fazla ya da az olmasının, takım iklimi algılan açısından farklılık yaratıp yaratmadığını incelemek için verilere tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Uygulama sonucunda, şema benzeşmesinin takım içerisinde fazla ya da az olması açısından araştırmada yer alan takımlar, takım ikliminin algılanan değer ve vizyon boyutları dışında kalan tüm alt boyutları farklılık göstermiştir. Bunların yanı sıra, takım performansının takım iklimine yönelik algılar üzerinde etki yapıp yapmadığını incelemek için araştırmada incelenen takımlar, geçen bir yıllık dönemde, satış kotalarını tutturup tutturamamalarına bağlı olarak iki gruba ayrıştırılmış ve daha sonra verilere t-test uygulanmıştır. Uygulama sonucunda, takım performansının takım ikliminin alt boyutlarından yalnızca katılımcı güvenlik üzerinde etki yaptığı görülmüştür.Ill Takım üyelerinin demografik özelliklerine göre takım ikliminin farklılık gösterip göstermediğini incelemek için deneklerin demografik özellikleri açısından takım içerisindeki dağılımları dikkate alınmış ve takımlar, cinsiyet ve eğitim düzeyi değişkenleri hariç tüm değişkenler açısından dengeli dağılıma sahip takımlar ve dengesiz dağılıma sahip takımlar olmak üzere iki gruba ayrıştırılmışlardır. Cinsiyet ve eğitim düzeyi değişkenleri açısından ise ayrıştırma homojen takımlar ve heterojen takımlar biçiminde yapılmıştır. Daha sonra verilere tek yönlü varyans analizleri uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, homojen ya da dengeli dağılıma sahip takımlarda yer alan deneklerin takım iklimine yönelik algılarının, heterojen ya da dengesiz dağılıma sahip takımlarda yer alan deneklere kıyasla, daha olumlu yönde olduğu görülmüştür. Takım büyüklüğü değişkenini değerlendirmek üzere ise, takımlar, büyük takımlar ve küçük takımlar olmak üzere iki gruba ayrıştırılmışlardır. Daha sonra verilere tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Uygulama sonucunda, yalnızca katılımcı güvenlik île yeniliklerin desteklenmesi boyutları açısından, küçük takımlarda yer alan deneklerin takım iklimine yönelik algılarının, büyük takımlarda yer alan deneklere kıyasla daha olumlu yönde olduğu görülmüştür. Tüm bu analizlerin yanı sıra, takım ikliminin örgütler arasında farklılık gösterip göstermediğine de bakılmıştır. Bu amaçla, yine, tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Yapılan uygulama sonucu, takım iklimi açısından örgütler arası fark anlamlı bulunmuştur. Bu bulgunun yanı sıra, bazı örgütlerdeki takımlar arasında farklı iklimler görülürken, bazılarında takımların birbirlerinden farklı birer iklime sahip olmadıkları ortaya çıkmıştır. Elde edilen sonuçlar, literatürdeki benzeri araştırmaların sonuçlarıyla karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of the present study was to investigate the relations between teamwork schema agreement, team climate, demographic characteristics and team performance. A sample of 21 teams, consisted of 114 team members and working in 3 different companies, completed the Turkish version of“Team Climate Inventory”and a form which consisted questions about demographic characteristics and a question on their understanding about teamwork. The sample was composed of 93 men and 21 women. To measure teamwork schema agreement between team members, content analysis was applied to subjects' own teamwork descriptions, and the teams which have more schema agreement between team members were determined. Also, it was analyzed that if the teams in this study had different team climates. For this purpose, One-Way ANOVA was applied. The results conveyed that both team members' schema agreement and team climate were differed among different teams. Then, the impact of schema agreement on team climate was analyzed by One-Way ANOVA. According to the results, it was found that teams which have more schema agreement among their members, perceive team climate more positively. For team performance, teams' achievement of sales goals for one year was considered. The teams that accomplished their goals were accepted as high performance teams, and the others, which did not accomplish their goals were accepted as low performance teams. Then, the effect of team performance on team climate was analyzed by t-test. The results indicated team performance did not have a main effect on team climate.In addition to these analysis, the impact of the dispersion of demographic characteristics of the team members, such as.sex, age, education, work experience, duration of work experience in the same organization and team work experience, number of different team experience and size of team, on team climate was explored. The results of these analysis yielded significant main effects on team climate indicating that, subjects of the teams, which were small and had balanced dispersion in the related demographic variable, had significantly higher positive perception about team climate as compared to the teams, which were big and had unbalanced dispersion. Moreover, team climate among the organizations was examined by One- Way ANOVA. The results displayed that, team climate was differed significantly among organizations. In additon to this finding, the analysis yielded that in some organizations team climate did not differ among teams. However, in some organizations, it was found that team climate differ among teams. The findings were discussed in the context of literature and suggestions were made for future research.