Anayasa Mahkemesine göre laiklik
Laicism according to Constitutional Court
- Tez No: 132880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Tanzimat'tan itibaren günümüze kadar devam eden modernleşme sürecinde, Türk toplumu siyasi, sosyal ve kültürel alanlarda büyük değişikliklere uğrarken, laikleşme yolunda da önemli gelişmeler kaydetmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde Türkiye'de Anayasa Hareketleri başlığı altında, hak ve özgürlükler alanında kaydedilen gelişmeler üzerinde durulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, laiklik kavramı da tarihsel gelişimi ile Türkiye'de izlediği süreç üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de, Anayasa' da ifade edilen laiklik ilkesi ile ilgili herkesi bağlayıcı yorum yapma yetkisine sahip tek kurum olan Anayasa Mahkemesi hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın son bölümünde de, Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa'da ifade edilen laiklik ilkesini, değişik konulara ilişkin olaylarda nasıl yorumladığı hususu, bu yorumlara getirilen eleştirilere de yer verilmek suretiyle incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish society has experienced grand changes in the political, social and cultural fields and fulfilled important achievements on the way to Laicism since the modernisation period which began during Tanzimat (the Arrangement Period in the Ottoman History). In the first section of our study, the improvements regarding the rights and freedoms are examined under the heading of Constitution Movements. In the second section, the Laicism concept, its historical development and its period in Turkey are examined. In the third section, information is provided concerning the Constitutional Court which is the only institution to have the authority to rule which binds everyone regarding the Laicism principle stated in the Constitution in Turkey. In the final section of our study, the subject concerning how the Constitutional Court comments on the Laicism principle stated in the Constitution when cases about different subjects are present is examined and the criticism of these comments are also included.