Türkiye'de trafik sorununa görsel iletişim önerileri ve billboard çalışması
Suggestions of visual communication for the traffic problem in Turkey and billboard study
- Tez No: 132898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİLAY YURDAKUL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
IV ÖZET Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde, önemli bir yer kaplayan motorlu araçlar yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş; bununla birlikte günlük yaşamda trafik sorunlarına sebep olmuştur. Türkiye'de yaşa nan sorunların en önemlisi ölümlü sonuçlanan ve yaralanmaların ağır olduğu trafik kazalarıdır. Bu kazaların en büyük etkeni, hız, eğitimsizlik, alkollü araç kullanılması gibi kişisel faktörlerdir. Kazaların önlenmesi amacıyla hedef kitlenin görsel tasarımlarla uyarıla- rak bilinçlendirilmesi esas alınmıştır. Görsel tasarımlar aracılığıyla hedef kitle uyarılarak geniş ölçüde duyarlılık kazandırılmaya çalışılmıştır. Önemli trafik sorunlarının yer aldığı çalışmaya trafiğin tanımı yapıla rak başlanmıştır. Trafiğin tarihçesinden söz edilmiş, konu günümüzle ilişki- lendirilmiştir. Böylece Türkiye'de trafiğin durumu; araştırmalardan, yetkili kişilerin anlatımından, basından ve resmi istatistiklerden yararlanılarak de ğerlendirilmiştir. Trafik kazalarının nedenlerinin incelenebilmesi için trafik güvenliği ile ilgili kurumların çalışmalarına bakılmış, nedenler açıklanmaya çalışılmıştır. Bu araştırma süreci içinde trafik kazalarının sonuçları üzerinde de du rulmuştur. Bu süreçte insan faktörünün önemli olduğu görülmüştür. Bu ne denle insan, biyolojik, psikolojik ve sosyolojik açıdan ele alınmıştır. Fiziksel, ruhsal, sosyal etkenler açısından da araştırılmış ve bulgular çalışmaya yansı tılmıştır. Trafik kazalarının önlenebilmesinde bireysel ve toplumsal trafik eğitimi üzerinde durulmuştur. Okullar, kurslar, basın yayın ortamı vb. örgün eğitim, yaygın eğitim ve halk eğitimi açısından durum gözden geçirilmiş; önemli sap tamalar yapılmıştır. Sanatta yeterlik eseri çalışmasının ana konsepti billboard üzerinde yo ğunlaştığı için görsel iletişim alanında billboard tasarımının önemine değinil miştir. Billboard çeşitleri örneklerle tanıtılmış ve billboardlarda tasarım öğe-leri ile tasarım ilkeleri üzerinde durulmuştur. Konuyu daha derin açıklamak için billboard tasarımı üretim teknikleriyle de bütünlük içinde ele alınmıştır. Aynı zamanda Türkiye'de ve yurtdışında yapılan trafik konulu çalışmaların örnekleri üzerinde durularak tasarım ilkeleri açısından analizler yapılmıştır. Son bölümde; Sanatta yeterlilik eseri çalışma raporunun oluşum sü reçlerinin ulaştığı birikimle grafik tasarımlar için konsept oluşturulmuştur. Grafik tasarım ilkeleri doğrultusunda görsel çözümlere ulaşılmış ve billboard tasarımları gerçekleştirilmiştir. Ortaya çıkan tasarımların yine grafik tasarım ilkeleri ve görsel öğeler açısından analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY With advancing technology, motor vehicles, which have constituted a considerable place in our life, turn to be an integral part of it today; however, they lead to traffic problems in daily life. One of the most important problems of Turkey is traffic acidents which cause death and serious casualty. The major facor in those accidents is individual factors such as high speed, insufficient education, and driving under the influence of alcohol. In order to prevent accidents, it is fundamental that the target mass of people is stimulated and made conscious with visual designs. Efforts have been spared to stimulate and to attach large-scale sensitiveness to the targeted people by means of visual designs. The study, which includes major problems regarding traffic, starts with a definition of traffic. It also gives a brief history of traffic and relates the issue to the recent world. Thus, current situation of traffic in Turkey is evaluated by making use of research, statements of authorities, press and official statistics. With the aim of examning the causes of traffic accidents, studies of institutions working for traffic safety are examined and the causes are tried to be clarifi ed. Within the research period, attention is also paid to results of traffic accidents. It is seen that human factor has an important role in this period. Therefore, homen being is discussed in biological, psychological and socio logical terms. Research is also conducted with respect to physical and social factors, and respective findings are reflected in the study. The role of individual and social training on traffic to prevent traffic accidents is underlined. A review is made and some important points are de tected in terms of schools, courses, media, etc. and with respect to formal and non-formal education and common public education. Importance of billboard designing in the field of visual communication is explained since the major concept of the work of competence in art focusesvıı on billboard. Types of billboards are introduced with several examples, and elements and principles of billboard designing are explained. Billboard desig ning is taken up in accordance with production methods so as to provide more details to the issue. Meanwhile, studies on traffic, both conducted in Turkey and abroad are exemplified and analyzed in terms of designing principles. In conslusion, the concept for graphic designs is created with the expe rience gained throgugh formation processes of working report of the work of competence in art. Visual resolutions are reached in line with graphic desig ning principles and some billboards are designed. The produced designs are analyses with respect to graphic designing principles and visual element.