Sınırıaşan su yollarında çözüm yolları
Solution ways in transboundary watercourses
  1. Tez No: 132897
  2. Yazar: SEYFİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hidropolitik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
20. yy'la beraber gelişen ve büyüyen endüstriyel ve tarımsal faaliyetler sonucunda devletler, sınıraşan suların ülkeleri üzerindeki kısmından daha fazla yararlanmaya başlamışlardır. Birden çok devletin ülkesi üzerinde akan nehirlerden faydalanma ise, ülkeler arasında söz konusu suların kullanıma ilişkin sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bu tür kullanımları düzenleyen ve herkesçe kabul edilen uluslararası hukuk kurallarının yokluğu, devletler arasındaki uyuşmazlıkları şiddetlendirmektedir. Genel olarak, devletler ikili andlaşmalar yoluyla sınıraşan ve sınır oluşturan suların kullanımındaki uyuşmazlıklarını çözmektedirler. Ancak, çoğunlukla söz konusu uyuşmazlıkların çözümünde, su sorunu tek başına ele alınmamaktadır. Su sorunları devletlerin dış politikalarından bağımsız bir şekilde çözülememektedir. Bu çalışmada, uyuşmazlığa taraf olan devletlerin, su sorununun ortaya çıkması sırasında ve çözümünde öne sürdüğü hukuki iddialar ve devletler arasındaki diğer sorunların çözüme etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of growing and developing industrial and agricultural activities by the 20th century, states have begun to utilize in a growing manner, from transboundary rivers. Utilization from the rivers, that flow from more than one state's territory, causes conflicts relevant to utilization of those rivers, among those states. Lack of international law norms, that arranges these type of utilizations, and which are accepted by all, severes the conflicts among states. In general, states solves the conflicts in utilization of rivers that form a boundary or transboundary by bilateral treaties. But, in general in the solution of the conflict, water problem is not tackled apart from other issues. Water conflicts, can not be solved in an independent manner from the foreign policies of the states. In this thesis, in appearance and in solution of the water problem, the legal claims which are asserted by the states that take part in the conflict, and the effects of other issues among the states, for the solution of the problem are studied.