Kültürel feminizm perspektifinden Cosmopolitan ve Mektup dergilerinin içerik analizi tekniği ile değerlendirilmesi
Evaluating of Cosmopolitan and mektup magazines with content analysis technique from the cultural feminizm perspective
  1. Tez No: 132911
  2. Yazar: HATİCE BUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN GÖRGÜN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Ill ÖZET Dünyada ve Türkiye'de kadından beklenen özel alanda geleneksel faaliyetlerini yerine getirmesi, erkekten beklenen ise kamusal alanda üretim faaliyetlerini yerine getirmesidir.Bu rol modelleri sosyalleşme sürecinde, toplumun kültürel kodlarını yansıtan aile, okul ve çeşitli yayınlar aracılığıyla öğrenilmektedir. Araştırmamızda, öncelikle birer kadın dergisi olan Cosmopolitan ve Mektup dergilerinde yer alan kadın imgelerinin neler olduğu, bu imgelerin nasıl ve ne sıklıkla verildiği araştırılmıştır. Araştırmamızda ayrıca, kadınların toplumsal cinsiyet rollerinin geleneksel ve modern anlamda nasıl ele alındığı ve toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin ne tür mesajların verildiği irdelenmiştir. Dergiler, toplumsal cinsiyet konusunda kadınların bir kimlik kazanabilmeleri açısından cinsiyet algısına yönelik bazı öğeler içermektedir. Bu biçimde kadın ve erkek karakterlere yüklenen birtakım roller, onların toplumsal ve bireysel kimliklerinin belirleyicisidir. Bu kapsamda, içerikleri ve ele aldıkları konulan bakımından farklılıklar gösteren, fakat temelde örtüşen dergilerin, kadının toplumsal cinsiyet modelini nasıl ilettiğini netleştirmeyi amaçlayan araçtırmamız; her iki derginin 1992-2000 yıllan arasındaki sayılan üzerinde içerik analizi uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; dergilerde anaerkil etki ve değerlerden çok ataerkil etki ve değerlerin egemen olduğu bulunmuştur. Kadınlar geleneksel olarak toplumsal cinsiyet rolleri temelinde değerlendirilmektedir. Kadınların özel alandaki rollerine kamusal alandaki rollerinden daha çok yer verildiği görülmüştür. Kadının kamusal alana katılımı ile erkeğin kadına yönelik“eşitlikçi”değerlendirmesi arasında güçlü bir eğilim bulunmuştur.IV Araştırmamızda ayrıca, tüketim ile ilgili reklamların sayısının artması ya da azalması ile kadınların tüketime katılımları arasına ilişki bulunmuştur. Geleneksel olarak kadınlara atfedilen toplumsal cinsiyet kimliği, kadınların hem özel alanda hem de kamusal alandaki rol tanımlamalarını etkilemektedir. Kültürel Feminist perspektiften bu, ataerkil toplumsal yapıdaki kültürel bir olgudur.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT What is expected from woman in the world and in Turkey is to perform her traditional activities in particular field and from man to perform production activities in public field, hi the socialization process these role models are being learned through the family which reflects the societal cultural codes, the school and various publications. In our research, what women images are, how they are used and how frequent these images are given is analyzed in the Cosmopolitan and Mektup which are woman magazines. Also in our research, how women's societal gender roles are taken on in traditional and modern sense and what kind of messages are given regarding to the societal gender roles are being analyzed. Magazines are including some gender perception oriented items for women to gain an identity about the societal gender. hi this manner, a certain number of roles that are given to men and women characters are determinant of their societal and individual identities. In this extent, our research, which aims to clarify the way the two magazines, which differ according to their contexts and subjects but same in the basis, present women's societal gender model, is performed by using context analysis technique using the two magazines' s issues between 1992-2000. According to the results of the research it is been found that patriarchal effect and values are more dominant than the matriachal effect and values. Women traditionally are evaluated according to the base of their societal gender roles. It is observed that more emphasis is given to the women's roles in private area than to their public roles.VI A strong tendency has been found between woman's participation to the public area and the men's evaluation of“equity”towards woman. Also a relation has been found in our research between the increase or decrease in the number of the advertisements about consumption and the participation of the women to the consumption. Women's societal gender role which is tradionally imputed is effecting their role definitions in both public and private area. From the cultural feminist perspective, this is a cultural fact/plot in the patriarchal societal structure.