Kişisel sunum açısından dijital portfolyonun incelenmesi ve dijital portfolyo denemeleri
The Study og digital portfolio for the purpose of the individual presentation and digital portfolio trials
  1. Tez No: 132912
  2. Yazar: HATİCE ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Toplumun en küçük parçası olan bireyden, çok büyük kuruluşlara kadar tanıtıma ihtiyaç vardır. Kişisel tanıtım için ise izlenebilecek çok farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler kişiye ve hedef kitleye göre değişebilmektedir. Kişinin kendisi de tanıtım ortamında bulunuyor ise bu aktif tanıtımdır. Eğer tanıtımı yapan, kişinin kendisi değil de onu yansıtacak nesneler ise pasif tanıtımdır. Aktif tanıtım yöntemleri doğrudan görüşme, slayt gösterimi, portfolyo sunumu, konferanslar ve kitle iletişim araçlarının kullanımıdır. Pasif tanıtım içinde referans mektupları, doğrudan mektupla tanıtım (direct mail), promosyon broşürleri, kişisel tanıtım nesneleri ve video sunumları kullanılabilir. Portfolyo sunumu daha çok tasarımcı ve sanatçılar tarafından tercih edilmektedir. Günümüze kadar kullanımı oldukça yaygm olan portfolyo sunum yöntemleri; çanta, slayt, klasör, kitap sayılabilir. Ancak günümüzde Internet ve Web ortamının kullanıcı kitlesinin hızla artması nedeniyle dijital ortamın da portfolyo sunumu için kullanımı artmıştır. Portfolyonun dijital ortamda sunumu, geleneksel yöntemlere göre çok daha üstündür. Portfolyoya çok daha geniş bir kitlenin ulaşabilmesi, çoğaltılmasının ekonomik olması ve güvenliği bu üstünlüklerden bazılarıdır.“Kişisel Sunum Açısından Dijital Portfolyonun incelenmesi ve Dijital Portfolyo Denemeleri”başlıklı bu çalışmanın birinci bölümünde kişisel sunum yöntemleri, ikinci bölümünde bir kişisel sunum yöntemi olarak portfolyo sunumu incelenmiştir. Üçüncü bölümünde dijital portfolyo ortamları ve dijital portfolyo tasarımında kullanılabilecek yazılımlar, dördüncü bölümde de dijital ortamın kişisel tanıtım amaçlı kullanımı incelenmiştir, iyi bir dijital portfolyoda olması gereken temel özellikler belirtilmiş ve bir dijital portfolyonun yapım ve sunum aşamaları üzerinde durulmuştur. Raporun beşinci bölümünde Türkiye'deki ve dünyadaki dijital portfolyo örnekleri incelenmiştir. Altıncı bölümde farklı alanlardan tasarımcı ve sanatçılar seçilmiş, tasarımcı/sanatçı gereksinimine uygun ve kullanıcının ilgisini çeken portfolyo içerikleri ve arayüz (interface) tasarımları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Advertisement is needed by everyone from the individual that constitutes the smallest part of the society to the very big companies. There are various methods to follow for individual advertising. These methods change with respect to the person or the targeted mass action of people. If the person himself takes part in being advertised, then this is called active advertising. If what is advertised is not the person himself but the objects that reflect him, then that is passive advertising. Active advertising methods involve face-to-face interviews, slide shows, portfolio presentations, conferences and the use of mass media. For passive advertising, reference letters, direct mail, brochures, personal introduction objects and video presentations can be used. Portfolio presentation is chosen by mostly artists and image-makers. Some of the portfolio presentation methods that have been popular uses up to today are briefcases, slides, files and books. However, because of the fast increase in the Web and internet users today, the use of the digital environment has increased. The presentation of portfolios in the digital environment is much more advantageous compared to the traditional methods. The portfolio's access by a wider mass of people, its economic duplication and its safety are among some of these advantages. In the first chapter of the research called“The Study of Digital Portfolio for the Purpose of the Individual Presentation and Digital Portfolio Trials”, personal presentation methods and in the second part of the research, portfolio as the personal presentation method are examined. In the third chapter, digital portfolio environment and software that can be used in the digital portfolios and in the fourth chapter, the use of digital environment with the aim of personal advertisement are studied and the basic principles which should be included in a well-prepared digital portfolio is examined and the steps taken in the formation and presentation of a digital portfolio are emphasized. In the fifth chapter of the thesis, digital portfolio examples in Turkey and the world are examined. In the sixth chapter, artists from various fields of study has been chosen and portfolio contents and interface designs that address to the needs of designers/artists and users are formed.