Türkiye'de özürlülerin çıraklık eğitim sisteminden yararlanmaları konusunda mesleki eğitim merkezleri, meslek odaları özürlülere yönelik faaliyette bulunan sivil toplum örgütleri yöneticilerinin görüş, beklenti ve önerilerinin incelenmesi
Exploring the views, expectations and recommendations of the administrators of vocational training centers, proffesional associations and organizations for disabled people regarding disabled people use of the apprenticeship system in Turkey
  1. Tez No: 132910
  2. Yazar: LÜTFİYE MUTLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE MAVİLİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de özürlülerin çıraklık eğitimi sisteminden yararlanmaları konusunda mesleki eğitim merkezleri, meslek odaları ve özürlülere yönelik faaliyette bulunan sivil toplum Örgütleri yöneticilerinin görüş, beklenti ve önerilerinin incelenmesidir. Araştırmanın modeli“Genel Tarama Modeli”dir. Araştırmanın örneklemini; Ankara ili ve ilçelerinde çıraklık eğitimi kapsamında bulunan 14 mesleki eğitim merkezinden 35 yönetici ve özürlülere yönelik faaliyette bulunan 25 sivil toplum örgütünden 37 yönetici ile Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çıraklık eğitimi kapsamında yer alan mesleklerden Ankara ili merkezinde örgütlenmesi bulunan 44 meslek odasından 44 yönetici oluşturmaktadır. Örneklemi oluşturan bu üç grubun toplamı 116 kişidir. Araştırmada örneklemi oluşturan her grup için farklı görüşme formları hazırlanmıştır. Bu formlar aracılığıyla her üç grupta görüşülenlerin demografik özellikleri, özürlülere ve özürlülerin çıraklık eğitimine katılmalarıyla ilgili bilgi, görüş ve önerilerine yönelik bulguların elde edilmesi hedeflenmiştir. Veriler, araştırmanın modeline uygun olarak, sıklık dağılımları (frekans, yüzde) ile çözümlenmiştir. Araştırmada, özürlülerin çıraklık eğitimlerinde tarafları oluşturan her üç grubun da özürlülerin çıraklık eğitimlerine yönelik benimsenmiş bir politikaları olmadığı, bu konuda birbirleri ile işbirliği içerisinde olmadıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca genel olarak özürlülere yönelik politikalar, hizmetler ve yasal düzenlemeler konusunda bilgi düzeylerinin düşük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The main purpose of this study is to explore the views, expectations and recommendations of the administrators of vocational training centers, proffessional associations and organizations for disabled people regarding disabled people' use of and participation into the apprenticeship system in Turkey. The model of this survey is“General Surveillance Model”. The survey sample is composed of 35 administrators from 14 vocational training centers, 37 administrators from 25 organizations for disabled people in the province of Ankara and its districts and 44 administrators from 44 proffessional associations in the province of Ankara. The survey was designed to collect data about the main characteristics of the administrators in three population groups and their knowledge, views, expectations and suggestions in terms of the participation of disabled people into apprenticeship training in Turkey. Different questionnaires was formed for each group of the population. In data analysis, frequency and percent distribution were applied appropriate to the model of this survey. Most important outcomes of this study can be summarized as the lack of policy adoption and coordination and cooperation among these main social parts regarding the apprenticeship training of disabled people. Moreover, it has been recognized that in general all of the social parts in the survey have low level of knowledge about the policies, legislative regulations and services for disabled people.