Kablolu sistemlerin statik hesabı
- Tez No: 13297
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
IV ÖZET Kablolu asma sistemlerin kullanımı ve statik analizi hakkında genel bilgiler verilmiş ve bu tür sistemlerin hesabını yapan bir yöntem açıklanarak, yöntemi içeren bir bilgisayar hesap programı sunulmuştur.Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kablolu taşıyıcı sistemlerin kullanım amacı, çeşitleri, tasarımı, boyutlandırılması ve inşası ile ilgili genel bilgiler verilmektedir. ikinci bölüm, bu tür sistemlerin statik analizi ile ilgilidir.Literatürdeki bazı çözüm yöntemleri özet olarak anlatılmaktadır.Özellikle sonlu elemanlar notasyonunun kullanıldığı çözüm yöntemlerini içeren bu bölümde, lineer olmayan sistemlerin hesabında kullanılan iterasyon işlemi hakkında genel bilgi verilmiştir. Kablolu asma sistemlerin statik analizi ile ilgili bir yöntemin açıklandığı üçüncü bölümde, sözkonusu yönteme esas olarak hazırlanmış ve sonlu elemanlar deplasman metodu ilkelerinin kullanıldığı bir bilgisayar hesap programı verilmiştir. Dördüncü bölümde, çeşitli kaynaklarda da çözülmüş olan bazı örnekler.yukarıda sözü edilen bilgisayar programı ile çözülmüş ve sonuçlar mukayeseli olarak sunulmuştur.Beşinci bölümde ise sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this study, general information about the usage of the suspended cable systems and a method for their statical analysis are given. A computer program is also presented for the mefiod. This study includes five chapters. in the first chapter, general informations are giwen on the advantages of the suspended cable systems, the various types of therajheir designs and constructions. The second chapter is related to the statical analysis of the such systems. Some solutions techniques are summarized from the literature. An informative knowledge about the iteration techniques which are used in the analysis of nonlinear systems are included. This chapter includes finite element solution techniques of such systems. Third chapter consists of a computer program which uses the displacement method of finite element techniques subjected in the second chapter. Some problems are solved accordingly and the results are compared with the others in literature in the fourth chapter. In the fifth Ghapterthe results are discussed.