Etibank kırka tinkal konsantratöründeki +1 mm'lik kaba konsantrenin zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 13296
  2. Yazar: ÜMİT ÜMRANİ ÜÇBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. KENAN POSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
IV ozwr Bu çalışmada Etibank Kırka konsan tratöründe üretilen konsantre nin, kaba konsantre olarak adlandırılan -6+1 mm boyut aralığın da ki kısmının zenginleştirilerek, kaba konsantre tenörünün % 34.50 B2O3 ü- zerine çıkarılması amaçlanmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar yıkama- eleme, damıtma -el eme, suda bekletme-eleme ve jig'leme işlemlerini kap- samaktadır. Karıştırma deneyleri sonunda kaba konsantre tenoru % 93.02' lik bir randıman ile 31.19 Bg2O3'den % 35.32 B2O3 değerine çıkartıl mıştır. Suda bekletme deneyleri sonunda da kaba konsantre tenö'rü % 98.09'luk bir randıman ile % 29.82 B2O3 değerinden % 34.55 B2O3 değe rine yükseltilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study effort has“been made to Increase BgO-j content of -6+1 mm size fraction above 34 «5 % B2O3 of concentrate produced in Ktibanlc Kirka Bo?x>n Concentrator» Experimental Studies that were performed are washing-sieving, attrition scrubbing- sieving, aging in wnter-sieving and jigging» It was determined that attrition scrubbing-sieving method increased 30O3 content from 31*19 % B2O3 to 35.32 % B2O3 with a reco very of 93.02 ??> B2O3. On the other hand B0O3 content was increased from 29 «82 ”/» E2O3 to 34o55 I'o B2O0 with a recover;/- of 98 »09 $ B2O3 by aging the coars8 fraction in water and subsequently sieving,,