Hava araçlarında hidrolik analizlerden yararlanarak bakım sisteminin düzenlenmesi
  1. Tez No: 13299
  2. Yazar: ESİN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İT ÖZET Hidrolik akışkanlar hidrolik güç sistemlerinde bir noktadan doğan kuvvetin, başka bir noktaya iletilmesini sağlarlar. Hidrolik akışkan; kullanımdan dolayı, zamanla kirlenmektedir. Hidrolik sistem içindeki herhangi bir türdeki kirlilik ise performansa mani olmakta ve bazı durumlarda uçuş emniyetini ciddi olarak ihlal etmektedir. Bu çalışmada; hava araçları hidrolik sistemlerindeki hidrolik akışkanda meydana gelen kirlilikler incelenmekte, kirlilik analizi için örnek almak özel test kiti ile hidrolik akışkanın kirlilik analizi ve kirli sistemleri temizleme usulleri belirtilmektedir. Hidrolik akışkanın kirlilik kontrolleri, belirli programlar dahilinde hidrolik akışkanın analizini içerdiğinden, hava araçlarının hidrolik sistemlerindeki arızanın önceden tespit edilmesine ve önlem alınmasına imkan vermektedir. Kirlilik analizleri ekonomiklik ve emniyet bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hydraulic fluids transfer force coming from a point in hyd raulic power systems to another point. Because of usage, contaminations occur in hydraulic fluids gradually. AAny contamination, occured in hydraulic system, pre vents performance and in some conditions seriously violates flying safety. In this thesis, in addition to inspection of hydraulic fluid contamination pertaining to aircraft hydrauclic systems, sampling for contamination analysis, analysing of hydraulic contaminations by means of special test kit, cleaning procedures of contaminated systems are determined. Contamination inspections of hydraulic fluid involve hydraulic analysis, within specified programs, these inspections provide pos sibility to determine aircraft hydraulic system feilures and take precautions formerly. Contamination analysis is very important in respect of economy and safety.