Antalya şehrindeki bitki parazit mantarları üzerine taksonomik bir çalışma
A Taxonomical study of parasite fungi on plants in the Antalya city
  1. Tez No: 133007
  2. Yazar: HACER SERT BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SÜMBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
öz ANTALYA ŞEHRİNDEKİ BİTKİ PARAZİT FÜNGUSLARI ÜZERİNDE TAKSONOMİK BİR ÇALIŞMA Hacer (Bakır) Sert Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Hüseyin Sümbül Ocak2002U 122 Sayfa Bu çalışma, Antalya şehrinin çiçekli bitkilerinde rastlanan parazit fungus türlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma yapılan alan batıda Beydağları-Orman alt sının, kuzeyde Kurşunlu-Çakırlar hattı, doğuda Kurşunlu-Lara hattı, güneyde ise denizle sınırlanır. Bu araştırma için gerekli olan enfekte bitki örnekleri Şubat 2000- Mayıs 2001 tarihleri (özellikle Mart - Kasım aylan) arasında toplanmıştır. Toplanan yaklaşık 911 enfekte örnekten 114 tanesinin funguslar tarafından enfekte edildiği saptanmıştır. Konukçu bitki türleri üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda alandaki toplam parazit fungus türü sayısı 92, toplam takson sayısı ise 94' tür. Bu fungusların 6' sı Oomycetes, 18' i Ascomycetes, 251 Basidiomycetes ve 451 Deuteromycetes sınıfına dahildir. Çalışma alanındaki ordolar içerdikleri takson sayılarına göre şöyle sıralanabilir: Perenosporales 6, Sphaeriales 1, Hypocreales 1, Erysiphales 13, Pleosporales 2, Dothideales 1, Uredinales 19, Ustilaginales 6, Moniliales 20, Melanconiales 5 ve Sphaeropsidales 20. Araştırma alanında varlığı tesbit edilen 48 fungus cinsinden 3 tanesinin, 92 fungus türünden ise 36 tanesinin Türkiye fungus florası için yeni kayıt olduğu saptanmıştır. Ayrıca üzerinde fungusa rastlanan bitkilerden 7 tanesi Türkiye için, 1 tanesi bilim dünyası için yeni konukçu durumundadır. ANAHTAR KELİMELER : Parazit mantar, Mikoflora, Antalya JÜRİ : Prof. Dr. Hüseyin Sümbül (Danışman) : Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu : Prof. Dr. Mustafa Gökçeoğlu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A TAXONOMICAL STUDY OF PARASITE FUNGI ON PLANTS IN THE ANTALYA CITY Hacer (Bakır) Sert M.Sc. Thesis, Department of Biology Advisor: Prof. Dr. Hüseyin Sümbül January 2002 »Page 122 This study aims to identify the species of parasite fungi found on flowering plants in the city of Antalya. The research area goes from the southerneast border of Beydağlan-Forest in the west, to the Kurşunlu-Çakırlar border in the north, to the Kurşunlu-Lara border in the east and borders with the sea in the south. The infected plant samples were collected in between February 2000- May 2001 (especially between March-November). From a total of around 911 infected samples, 114 were found to be infected by fungi. The results of the studies carried out on the host plant species in the area reveal a total of 92 parasite fungi species and the total taxa number is 94. 6 of these fungi belong to Oomycetes, 18 Ascomycetes, 25 Basidiomycetes and 45 Deuteromycetes. In the study area, the following orders are represented by these taxa numbers: Perenosporales 6, Sphaeriales 1, Hypocreales 1, Erysiphales 13, Pleosporales 2, Dothideales 1, Uredinales 19, Ustilaginales 6, Moniliales 20, Melanconiales 5 and Sphaeropsidales 20. Three of 48 identified fungi genera, and 36 of 92 fungi species found in the study area are new for the microfungal flora of Turkey. In addition to, 7 of the plants infected with fungi are new for Turkey and 1 species is a new host for science. KEY WORDS : Parasite Fungus, Mycoflora, Antalya COMTTEE : Prof. Dr. Hüseyin Sümbül (Advisor) : Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu : Prof. Dr. Mustafa Gökçeoğlu